Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

18/03/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Pawia

stolica Longobardów

  Charakterystyczny zakryty most nad rzeką Ticino, pierwotnie rzymski, przebudowany w XIV w. Charakterystyczny zakryty most nad rzeką Ticino, pierwotnie rzymski, przebudowany w XIV w. (Luigi Rosa, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ticinum

Pawia, zwana w starożytności Ticinum, została założona przez Ligurów nieopodal miejsca, gdzie rzeka Ticino wpada do Padu. Miejsce było doskonałe ze względu na urodzajność gleb i dostęp do świeżej wody, jednakże o jego znaczeniu zaważyło po przybyciu Rzymian położenie na odnodze Via Aemilia, łączącej Piacenzę z Laumellum, a dalej z Turynem. Pod panowaniem rzymskim miasto otrzymało prawa municypalne, ustanowiono w nim również mennicę i znaną manufakturę łuków.

Chrześcijaństwo pojawiło się Ticinum bardzo wcześnie, bo według tradycji pierwszymi biskupami byli Juventius i Syrius, żyjący w I w. n.e.

Gocki renesans

W 452 r. miasto zostało zdobyte i splądrowane przez Hunów Attyli, podobnie zresztą jak prawie cała północna Italia. W 476 r. żołnierze Odoakra zabili w Pawi Flawiusza Orestesa, ojca Romulusa, ostatniego cesarza Rzymu. Wkrótce miasto zaczęło się odradzać pełniąc rolę ośrodka wojskowego gotów. Urządzono tutaj magazyny oraz spichrze, w których składowano zboże pobierane z Ligurii.  Miasto dostąpiło kompleksowej rozbudowy za Teodoryka Wielkiego, króla gockiej Italii, który wzniósł tutaj pałac, łaźnie, amfiteatr oraz nowe mury miejskie. Rozpoczęto także, wstrzymaną od upadku cesarstwa, komunikację wodną po przez Pad.

Kościół San Pietro in Ciel d'Oro, którego początki sięgają VI w.. To tutaj znajdują się relikwie św. Augustyna z Hippony. Kościół San Pietro in Ciel d'Oro, którego początki sięgają VI w.. To tutaj znajdują się relikwie św. Augustyna z Hippony. (Welleschik; http://it.wikipedia.org/wik...)

Papia

W wyniku wojen Gockich władzę nad miastem przejęli Bizantyjczycy. W 572 r. zostali jednak pokonani przez Longobardów, którzy po 3 letnim oblężeniu zdołali w końcu zdobyć silnie ufortyfikowane miasto. To oni zaczęli nazywać Ticinum nowym terminem – Papią, od którego pochodzi współczesna nazwa miasta. Longobardowie w 620 r. ustanowili w Pawi stolicę swojego Królestwa Italii, co doprowadziło do jego szybkiego rozkwitu i przejęcia roli jednego z głównych miast wczesnośredniowiecznych Włoch. Chrześcijańscy władcy ufundowali budowę licznych klasztorów i kościołów, w tym słynnego San Pietro In Ciel d’Oro (712-744 r.) – miejsca spoczynku m.in. św. Augustyna z Hippony.

Frankowie

W 774 r. po długim oblężeniu miasto zostało zdobyte przez wojska Karola Wielkiego, aż do XII w. pozostało jednak stolicą podległego frankom Królestwa Italii. Pojawienie się koczowniczych Węgrów w 889 r. otworzyło trwający aż do 955 r. okres częstych napadów na miasto.

Niepodległa

W 1004 r. w Pawi wybuchł otwarty bunt przeciw władzy cesarskiej, wówczas Henryka II. Mimo iż miasto zostało krwawo ukarane, podważono autorytet cesarski i zainicjowano anty cesarskie dążenia niepodległościowe. Wiek później, w XII w. miasto ogłosiło niezależność swojej komuny, która poparła stronnictwo Gibelinów. Musiała jednak od początku bronić się przed rozrastającym się Mediolanem, któremu ostatecznie udało się podporządkować miasto w 1359 r.  

Widok na Castello Visconteo, wzniesiony w 1360 r. przez mediolańskiego księcia Galeazzo II Viscontiego. Widok na Castello Visconteo, wzniesiony w 1360 r. przez mediolańskiego księcia Galeazzo II Viscontiego. (Ggonnell; http://it.wikipedia.org/wik...)

Uniwersytet

Dominacja Mediolanu przyniosła jednak miastu rozwój artystyczny i intelektualny, których wcieleniem stało się założenie w 1361 r. Uniwersytetu.

Hiszpanie

W 1525 r. pod murami Pawi odbyła się słynna bitwa, w której wojska Hiszpańskie złamały potęgę Francuzów, decydując na lata o podziale wpływów w Italii. W samym mieście odbiło się to przetasowaniem tradycyjnych układów politycznych, dotychczasowe stronnictwa papieskie i cesarskie zostały zastąpione stronnictwami francuskim i hiszpańskim. Pawia jak większość włoskich miast opowiadała się po stronie Hiszpanów. Jednakże krótkotrwałe zagrożenie francuskie zostało zastąpione okupacją hiszpańską, trwającą aż do 1713 r., kiedy w wyniku wojny o Hiszpańską sukcesję miasto zostało włączone do Austrii. Panowanie Habsburgów przyniosło odrodzenie znaczenia uniwersytetu, hojnie wspieranego przez Marię Teresę.

Zjednoczenie

Panowanie austriackie trwało, z pominięciem Epoki Napoleońskiej, aż do 1859 r., kiedy miasto zostało zdobyte przez wojska Sardynii i w następnym roku włączone do zjednoczonego Królestwa Włoch.

 

  Jak widać wieże to nie tylko specjalność Lukki... Jak widać wieże to nie tylko specjalność Lukki... (Welleschik; http://it.wikipedia.org/wik...)

 

 

 

     

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot