Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

17/03/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Salamanka

miasto scholastyków

 

Salamanca zajmuje w historii Hiszpanii takie samo miejsce jak Bolonia w historii Włoch. Jest symbolem życia akademickiego i miejscem powstania pierwszego uniwersytetu w kraju. Nie bez powodu bajkowy profesor Ambroży Kleks zdobył tytuł doktora właśnie tu, na Uniwersytecie w Salamance!

Oszałamiająca panorama z widokiem na katedrę i stare miasto. Oszałamiająca panorama z widokiem na katedrę i stare miasto. (Elekhh; http://en.wikipedia.org/wik...)

Via de la Plata

Miasto zostało założone przez celtyckie plemię Wakków, w czasach poprzedzających jeszcze rzymski podbój półwyspu iberyjskiego. Helmantica, jak w starożytności nazywano to miejsce, pełniła rolę fortu strzegącego doliny rzeki Duero. W III w. p.n.e. została zdobyta przez wojska Hannibala, a po upadku Kartaginy przejęta przez Rzymian. Wkrótce zaczęła rozkwitać ekonomicznie, korzystając z atrakcyjnego położenia na Via de la Plata, trakcie łączącym Emerita Augusta (Merida) z Asturicą (Asturga).         

Sarmaci i inni

W 409 r. do rzymskiej Hiszpanii wdarli się barbarzyńcy, Salamanca została opanowana przez sarmackich Alanów. W 429 r. większość z nich odeszła wraz z Wandalami do Afryki, nieliczni którzy zostali podporządkowali się Wizygotom. Pozostała po nich słynna w Hiszpanii rasa psów pasterskich zwana Alano. W tym czasie głową lokalnej społeczności był biskup Salamanki.

Stara Katedra pw. Św. Marii w Salamance zbudowana w XII w. , jakże to miejsce przypomina dekorację Gondoru z Władcy Pierścieni! Stara Katedra pw. Św. Marii w Salamance zbudowana w XII w. , jakże to miejsce przypomina dekorację Gondoru z Władcy Pierścieni! (FlickreviewR; http://en.wikipedia.org/wik...)

Pod sztandarem proroka

W 712 r. miasto poddało się Maurom, jednakże od razu znalazło się na linii frontu między światem muzułmańskim a chrześcijańskimi niedobitkami – Królestwem Leonu i Kastylii. Nieustanne najazdy doprowadziły do wyludnienia i upadku gospodarczego, a w efekcie marginalizacji znaczenia Salamanki. Dopiero w 939 r., kiedy po bitwie pod Simancas chrześcijanie ustanowili kontrolę nad doliną Duero, miasto zaczęło się odradzać a w XI i na początku XII w. zostało zasilone kolejnymi falami kolonistów.

Uniwersytet

W 1134 r. uruchomiono uniwersytet w Salamance,  jednakże dopiero w 1218 r. król Alfonso IX z Leonu nadał mu akt fundacyjny. Jest to trzeci najstarszy uniwersytet Europejski, po Bolonii i Oksfordzie, czynny nieprzerwanie.

Chociaż miasto nie rozrosło się do metropolitalnych rozmiarów, zaczęło odgrywać znaczącą rolę ośrodka naukowego. Szczyt jego rozwoju miał miejsce w XVI w., kiedy w Salamance działali słynni Scholastycy z Salamanki a samo miasto gościło ponad 6 500 studentów, olbrzymią liczbę jak na tamte czasy.

XV w. Torre del Clavero udowadnia, iż Salamanca to nie tylko miasto kościołów ale także wspaniałych fortyfikacji.  XV w. Torre del Clavero udowadnia, iż Salamanca to nie tylko miasto kościołów ale także wspaniałych fortyfikacji. (Flickr upload bot; http://en.wikipedia.org/wik...)

Barok

W XVII w. Salamanka, podobnie jak reszta królestwa, pogrążyła się w kryzysie i zapaści ekonomicznej, jednakże w XVIII w. udało jej się z niego wyjść. Ślady barokowej świetności miasta widoczne są szczególnie we wspaniałych obiektach architektonicznych, jak Katedra czy Piazza Mayor.

Przełom Wellingtona

Podczas Epoki Napoleońskiej, 22 lipca 1812 r. pod Salamanką stoczono bitwę, która odwróciła losy wojny. Nacierający korpus francuski został zmasakrowany ogniem artyleryjskim, ponosząc olbrzymie straty. Od tego momentu wojska francuskie będą nieustannie wycofywać się pod naporem koalicji, aż do całkowitego opuszczenia półwyspu Iberyjskiego. 

Ocalona

Podczas Hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939 r. miasto zostało szybko opanowane przez wojska gen. Franco i wyznaczone na tymczasową stolicę. Pozwoliło to ocalić bezcenne skarby kultury i religii przed dewastacją z rąk komunistów, jak to miało miejsce w opanowanych przez nich regionach. Zachowane od zniszczenia stare miasto zostało w 1988 r. wpisane na listę zabytków UNESCO.   

Dziedziniec najstarszego uniwersytetu w Hiszpanii. Dziedziniec najstarszego uniwersytetu w Hiszpanii. (Flickr upload bot; http://en.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: