
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Syrakuzy
miasto Archimedesa
Ortigia, wyspa będąca najstarszą częścią Syrakuz
(Markos90; http://en.wikipedia.org/wik...)
Wielka Grecja
Chociaż Syrakuzy są położone na Sycylii, to przez wieki były jednym z głównych greckich miast. Mieszkańcy tych terenów kontaktowali się Mykeńską Grecją już w połowie II tysiąclecia p.n.e. Właściwe miasto założyli w 734 r. p.n.e. osadnicy z Koryntu i Tenei pod wodzą Archiasa. Powstała na wyspie Ortygii kolonia została nazwana od pobliskich mokradeł – Syrako. Od początku szczęście sprzyjało kolonistom, ziemia była urodzajna a tubylcy przychylnie nastawieni, dzięki czemu w krótkim czasie Syrakuzy wyrosły na potężne miasto i już po stu latach zaczęły zakładać własne kolonie.
Gamoroi i Kllichiroi
Władzę w mieście dzierżyli potomkowie pierwszych osadników, zwani Gamoroi. Musiało dochodzić do konfliktów wewnętrznych, gdyż w V w p.n.e. zostali wygnani przez ubogie masy Killichiroi. W powrocie pomógł im władca Geli, Gelo, lecz od 485 r. p.n.e. sam przejął władzę w mieście. Wkrótce sprowadził do Syrakuz wielu nowych mieszkańców z Geli, Megary i Kamariny, budując dla nich nowe dzielnice Neapolis i Tyche. W ramach rozbudowy miasta wzniósł także wiele budynków publicznych, w tym zaprojektowany przez Damocoposa teatr, który przyciągnął największe sławy epoki, m.in. Ajschylosa i Safonę.
Kolumny dawnej świątyni Ateny, wbudowane w Katedrę Syrakuzańską
(G.dallorto ; http://it.wikipedia.org/wik...)
Wojny
Wzrost potęgi miasta doprowadził do starcia z Kartaginą, której wojska zostały rozgromione w 480 r. p.n.e. w bitwie pod Himerą. Następca Gelo, jego brat Hiero, musiał z kolei walczyć z potęgą Etrusków, w 474 r. p.n.e. rozgramiając ich flotę w bitwie pod Cumae. Hiero zmagał się także z wewnętrznymi problemami, zwłaszcza z tubylczymi Siculami, co było powodem do założenia pierwszej w historii tajnej policji. Jednocześnie, tyran słynął jako hojny mecenas, a na jego dworze działali m.in. Pindar i Xenofanes.
Demokracja
Następca Hiero, Trazybul, został obalony a w mieście w 465 r. p.n.e. zapanowała demokracja. Jednakże z okresu zamieszek skorzystały podległe Syrakuzom miasta i ogłosiły niepodległość. Wkrótce też wybuchło powstanie Siculów a wybuch Wojny Peloponeskiej postawił miasto w stanie wojny z największą grecką potęgą – Atenami.
Wielki Dionizjos
W 409 r. p.n.e. wybuchła kolejna wojna z Kartaginą, w której zasłużył się zdolny urzędnik, Dionizjos. Wybrany w 406 r. p.n.e. na głównego dowódcę - strategosa, w 405 r. p.n.e. przejął całkowitą władzę w mieście i ustanowił tyranię. Mimo utraty Geli i Kamariny, zdołał opanować całą Sycylię, wysuwając Syrakuzy na pozycję głównego mocarstwa śródziemnomorskiego. Nie zaniedbał też stolicy, wznosząc na Ortygii potężną cytadelę i otaczając miasto nowymi murami o długości 22 kilometrów.
Adriatyk
Pokój podpisany w 392 r. p.n.e. po kolejnej wojnie z Kartaginą rozszerzył włości Syrakuz o nowe miasta, w tym Rhegion. Założono także kolonie nad Adriatykiem – m.in. Ancona, rozszerzające zakres handlu i wpływów polis na wschodnią stronę półwyspu Apenińskiego.
Pyrrus
Rządy kolejnych tyranów przesycone były walkami wewnętrznymi co osłabiło pozycję miasta. W 345 r. p.n.e. ponownie ustanowiono rządy demokratyczne, jednakże w politykę wewnętrzną miasta zaczęła miesząc się Kartagina. Mimo pewnych sukcesów militarnych musiano wystąpić o pomoc do Pyrrusa z Epiru. Jego rządy zażegnały niebezpieczeństwo Kartagińskie i umocniły pozycję Syrakuz na Sycylii.
Neapolis, dzielnica starożytnych Syrakuz to dzisiaj dostępny dla zwiedzających park archeologiczny
(Berthold Werner; http://it.wikipedia.org/wik...)
Pokój
W 275 r. w Syrakuzach zapanował Hiero II, przynosząc miastu 50 lat pokoju, dobrobytu i prosperity. Hiero ustanowił nowy kodeks praw, zwany Lex Hieronica, przejęty później przez Rzymian na terenie Sycylii. To za jego panowania w mieście żył i pracował Archimedes – matematyk i filozof. Archmiedes był także wybitnym konstruktorem, którego maszyny usprawniły system obronny miasta.
Rzeź
Gdy Rzymianie ponieśli klęskę pod Cannami, następca Hiero II – Hieronymus, złamał sojusz z Rzymem i przeszedł na stronę Kartaginy. W odwecie Rzymianie oblegli i zdobyli miasto w 212 r. p.n.e., po trzy letnim oblężeniu. Maszyny Archimedesa sprawdziły się, niszcząc wiele wrogich okrętów i siejąc popłoch w oblegającej armii, rzymianie uciekli się więc do podstępu. Zdobywcy urządzili w mieście rzeź, w której wybitny Archimedes miał zostać zabity przez jednego z legionistów.
Cienie świetności
Mimo iż miasto prosperowało pod rzymskim a później bizantyjskim panowaniem, nigdy nie osiągnęło już podobnego znaczenia. Po 904 r., kiedy arabowie ustanowili stolicę Sycylii w Palermo, zostało zepchnięte na ekonomiczny i polityczny margines. Gdy 1693 r. okolicę nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, wiele wspaniałych zabytków runęło a obudowane w stylu barokowym miasto zmieniło zupełnie swój charakter. Po plebiscycie 1860 r. miasto włączono do Włoch, w którym pełni rolę stolicy prowincji. Obecne miasto, pełne wspaniałych atrakcji turystycznych, liczy pond 125 000 mieszkańców, to mniej niż połowa z okresu swojej największej świetności.
Syrakuzy to nie tylko starożytność, w mieście jest pełno obiektów z różnych epok - kolumnada kościoła San Giovanni.
(Sailko; http://it.wikipedia.org/wik...)