Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

22/02/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Syrakuzy

miasto Archimedesa

  Ortigia, wyspa będąca najstarszą częścią Syrakuz Ortigia, wyspa będąca najstarszą częścią Syrakuz (Markos90; http://en.wikipedia.org/wik...)

Wielka Grecja

Chociaż Syrakuzy są położone na Sycylii, to przez wieki były jednym z głównych greckich miast. Mieszkańcy tych terenów kontaktowali się Mykeńską Grecją już w połowie II tysiąclecia p.n.e. Właściwe miasto założyli  w 734 r. p.n.e. osadnicy z Koryntu i Tenei pod wodzą Archiasa. Powstała na wyspie Ortygii kolonia została nazwana od pobliskich mokradeł – Syrako. Od początku szczęście sprzyjało kolonistom, ziemia była urodzajna a tubylcy przychylnie nastawieni, dzięki czemu w krótkim czasie Syrakuzy wyrosły na potężne miasto i już po stu latach zaczęły zakładać własne kolonie.

Gamoroi i Kllichiroi

Władzę w mieście dzierżyli potomkowie pierwszych osadników, zwani Gamoroi. Musiało dochodzić do konfliktów wewnętrznych, gdyż w V w p.n.e. zostali wygnani przez ubogie masy Killichiroi. W powrocie pomógł im władca Geli, Gelo, lecz od 485 r. p.n.e. sam przejął władzę w mieście. Wkrótce sprowadził do Syrakuz wielu nowych mieszkańców z Geli, Megary i Kamariny, budując dla nich nowe dzielnice Neapolis i Tyche. W ramach rozbudowy miasta wzniósł także wiele budynków publicznych, w tym zaprojektowany przez Damocoposa teatr, który przyciągnął największe sławy epoki, m.in.  Ajschylosa i Safonę.    

Kolumny dawnej świątyni Ateny, wbudowane w Katedrę Syrakuzańską Kolumny dawnej świątyni Ateny, wbudowane w Katedrę Syrakuzańską (G.dallorto ; http://it.wikipedia.org/wik...)

Wojny

Wzrost potęgi miasta doprowadził do starcia z Kartaginą, której wojska zostały rozgromione w 480 r. p.n.e. w bitwie pod Himerą. Następca Gelo, jego brat Hiero, musiał z kolei walczyć z potęgą Etrusków, w 474 r. p.n.e. rozgramiając ich flotę w bitwie pod Cumae. Hiero zmagał się także z wewnętrznymi problemami, zwłaszcza z tubylczymi Siculami, co było powodem do założenia pierwszej w historii tajnej policji. Jednocześnie, tyran słynął jako hojny mecenas, a na jego dworze działali m.in. Pindar i Xenofanes.

Demokracja

Następca Hiero, Trazybul, został obalony a w mieście w 465 r. p.n.e. zapanowała demokracja. Jednakże z okresu zamieszek skorzystały podległe Syrakuzom miasta i ogłosiły niepodległość. Wkrótce też wybuchło powstanie Siculów a wybuch Wojny Peloponeskiej postawił miasto w stanie wojny z największą grecką potęgą – Atenami.

Wielki Dionizjos

W 409 r. p.n.e. wybuchła kolejna wojna z Kartaginą, w której zasłużył się zdolny urzędnik, Dionizjos. Wybrany w 406 r. p.n.e. na głównego dowódcę - strategosa, w 405 r. p.n.e. przejął całkowitą władzę w mieście i ustanowił tyranię. Mimo utraty Geli i Kamariny, zdołał opanować całą Sycylię, wysuwając Syrakuzy na pozycję głównego mocarstwa śródziemnomorskiego. Nie zaniedbał też stolicy, wznosząc na Ortygii potężną cytadelę i otaczając miasto nowymi murami o długości 22 kilometrów.

Adriatyk

Pokój podpisany w 392 r. p.n.e. po kolejnej wojnie z Kartaginą rozszerzył włości Syrakuz o nowe miasta, w tym Rhegion. Założono także kolonie nad Adriatykiem – m.in. Ancona, rozszerzające zakres handlu i wpływów polis na wschodnią stronę półwyspu Apenińskiego.

Pyrrus

Rządy kolejnych tyranów przesycone były walkami wewnętrznymi co osłabiło pozycję miasta. W 345 r. p.n.e. ponownie ustanowiono rządy demokratyczne, jednakże w politykę wewnętrzną miasta zaczęła miesząc się Kartagina. Mimo pewnych sukcesów militarnych musiano wystąpić o pomoc do Pyrrusa z Epiru. Jego rządy zażegnały niebezpieczeństwo Kartagińskie i umocniły pozycję Syrakuz na Sycylii.

Neapolis, dzielnica starożytnych Syrakuz to dzisiaj dostępny dla zwiedzających park archeologiczny Neapolis, dzielnica starożytnych Syrakuz to dzisiaj dostępny dla zwiedzających park archeologiczny (Berthold Werner; http://it.wikipedia.org/wik...)

Pokój

W 275 r. w Syrakuzach zapanował Hiero II, przynosząc miastu 50 lat pokoju, dobrobytu i prosperity.  Hiero ustanowił nowy kodeks praw, zwany Lex Hieronica, przejęty później przez Rzymian na terenie Sycylii. To za jego panowania w mieście żył i pracował Archimedes – matematyk i filozof. Archmiedes był także wybitnym konstruktorem, którego maszyny usprawniły system obronny miasta.

Rzeź

Gdy Rzymianie ponieśli klęskę pod Cannami, następca Hiero II – Hieronymus, złamał sojusz z Rzymem i przeszedł na stronę Kartaginy. W odwecie Rzymianie oblegli i zdobyli miasto w 212 r. p.n.e., po trzy letnim oblężeniu. Maszyny Archimedesa sprawdziły się, niszcząc wiele wrogich okrętów i siejąc popłoch w oblegającej armii, rzymianie uciekli się więc do podstępu. Zdobywcy urządzili w mieście rzeź, w której wybitny Archimedes miał zostać zabity przez jednego z legionistów.

Cienie świetności

Mimo iż miasto prosperowało pod rzymskim a później bizantyjskim panowaniem, nigdy nie osiągnęło już podobnego znaczenia. Po 904 r., kiedy arabowie ustanowili stolicę Sycylii w Palermo, zostało zepchnięte na ekonomiczny i polityczny margines.  Gdy 1693 r. okolicę nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, wiele wspaniałych zabytków runęło a obudowane w stylu barokowym miasto zmieniło zupełnie swój charakter. Po plebiscycie 1860 r. miasto włączono do Włoch, w którym pełni rolę stolicy prowincji. Obecne miasto, pełne wspaniałych atrakcji turystycznych, liczy pond 125 000 mieszkańców, to mniej niż połowa z okresu swojej największej świetności.

  Syrakuzy to nie tylko starożytność, w mieście jest pełno obiektów z różnych epok - kolumnada kościoła San Giovanni. Syrakuzy to nie tylko starożytność, w mieście jest pełno obiektów z różnych epok - kolumnada kościoła San Giovanni. (Sailko; http://it.wikipedia.org/wik...)

      

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot