Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

24/02/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Perugia

miasto niepokorne

Widok na Fontanna Maggiore oraz Pallazzo di Priori, dawną siedzibę władz miasta. Widok na Fontanna Maggiore oraz Pallazzo di Priori, dawną siedzibę władz miasta. (kerrick (Renato P.); http://en.wikigogo.org/en/5...)

Perusia

Tam, gdzie na szczycie stromego wzgórza Umbrowie założyli swoją osadę, wyrosła później Etruska Perusia. Było to jedno z 12 skonfederowanych miast Etrurii, sojuszu dodecapolis, i zarazem jedno z największych w regionie.  W 310 r. Perusia wzięła udział w wojnie z Rzymem, w 295 r. ponownie wchodząc w anty-rzymski sojusz III wojny samnickiej. Później jednak, podczas wojen Punickich, stanęła po stronie Republiki Rzymskiej.

Kolonia

W 41 r. p.n.e., podczas wojny domowej,  stała się miejscem schronienia brata Marka Antoniusza, Luciusza. I chociaż samego Luciusza zwycięski Oktawian oszczędził, miasto zostało zburzone. Zostawiono jedynie świątynie Vulcana i Juno oraz masywne mury Etrusków. Chociaż miasto prawie natychmiast odbudowano, regulując jego życie licznymi statutami,  nie otrzymało życiodajnego statusu kolonii aż do 251 – 253 r., kiedy zostało ponownie zasiedlone jako Colonia Vibia Augusta Perusia.

Opór uświęcony

Gdy po upadku Cesarstwa Goci pustoszyli Italię, Perugia była jedynym miastem w Umbrii, które oparło się Totili. Gdy Bizantyjczycy wycofali garnizon miasto ponownie obległ król gotów i po długim oblężeniu zburzył, a dowodzącego obroną biskupa Herculanusa kazał żywcem obedrzeć ze skóry. Wkrótce kanonizowany św. Herculanus stał się chrześcijańskim patronem miasta. 

Łuk Etruski, czyli dawna brama Augusta, wybudowana w III w. p.n.e. , odbudowana przez Augusta Oktawiana w 40 r. p.n.e. Łuk Etruski, czyli dawna brama Augusta, wybudowana w III w. p.n.e. , odbudowana przez Augusta Oktawiana w 40 r. p.n.e. (Grifomaniacs; http://en.wikipedia.org/wik...)

Niepodległa

Za panowania Longobardów Perugia stała się jednym z głównych miast Etrurii, jednakże w IX w. Frankowie przekazali ją pod władzę Papieską, w ramach Patrymonium Sancti Petri. W XI w. na fali nastrojów republikańskich panujących w całej Italii, miasto ogłosiło niepodległość. Wkrótce doszło do pierwszych konfliktów z sąsiednimi Asyżem, Spoleto, Sieną i Arezzo, które miały charakteryzować cały okres państwa-miasta.

W 1186 r., pozostające nominalnie w Świętym Cesarstwie Rzymskim miasto otrzymało od cesarza Henryka VI prawo wyboru konsulów. Zwaśniony z cesarzem papież Innocenty III nie czekając potwierdził prawomocność konsulów, licząc na zjednanie sobie komuny.

Refugium

Perugia służyła za papieskie schronienie przy wielu różnych okazjach burzliwych dziejów Italii, tutaj także odbyło się aż 5 konklawe. Mimo to miasto zdołało zachowało niepodległość, a nawet starając się rozciągnąć zwierzchność nad miejscowym klerem. W 1282 r. zostało ekskomunikowane za podjętą ofensywę przeciw Ghibbelinom, mimo relacji z papiestwem pozostało bowiem wierne Gwelfom.

Uczelnie

W 1308 r. założono Uniwersytet Perugii, z czasem powiększając liczbę szkół o kolejne uczelnie jak Akademia Sztuk Pieknych „Pietro Vannucci” czy publiczne Atheneum. Miasto wydało wiele wybitnych osobistości jak Pietro Vannuci, zwany Perugino, wybitny malarz i nauczyciel Rafaela.

Zależność

Gdy w 1347 r. miasto poparło program Coli di Rienzo odbudowy Republiki Rzymskiej, wybuchła wojna z papieżem Urbanem V i w 1370 r. Perugia zostało zmuszona do przyjęcia legata.  Jednakże już w 1375 r. papieskich urzędników wyrzucono z miasta a forteca papieska Porta Sole została zniszczona. Jednakże osłabione ciągłymi walkami stronnictwa ludowego (Raspanti) ze szlacheckim (Beccherini) padło po 1398 r. ofiarą wojen Italskich. Po latach zmiennych rządów Viscontich, Papiestwa czy Andegawenów w 1416 r. utworzył w nim seniorat kondotier Braccio da Montone.     

Rocca Paolina

Pod koniec XV wieku władzę w mieście przejął ród Baglionich i krawo rozprawił się z odwieczną konkurencją – rodem Oddich. Zbrodnia wstrząsnęła lokalnymi elitami i w odwecie papież Leo X pojmał i stracił głowę rodu.  Pokolenie później, w 1540 r. Rudolfo Oddich zgładził jednak papieskiego Legata. W efekcie miasto zostało zdobyte i splądrowane przez Piera Lugiego Farnese, utraciwszy wszystkie przywileje a na znak dominacji papieskiej zbudowano cytadelę Rocca Paolina (od imienia papieża Pawła III).

Republika Rzymska

Gdy rewolucyjni Francuzi zdobyli miasto, utworzyli w nim 4 lutego 1799 Republikę Tybryjską. Wkrótce republikę przemianowano na Republikę Rzymską, która przetrwała aż do 1849 r., kiedy miasto zdobyli Austriacy. Zwrócona papiestwu Perugia, zbuntowała się ponownie w 1859 r. i ustanowiła własny rząd. W przededniu zjednoczenia bunt krwawo stłumiono, bo już w 1860 r. miasto zjednoczono z Italią.

  Akwedukt pamiętający jeszcze starożytność, wpisany w średniowieczną zabudowę miasta. Akwedukt pamiętający jeszcze starożytność, wpisany w średniowieczną zabudowę miasta. (Mac9; http://en.wikipedia.org/wik...)

 

 

 

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot