Wszystkie | Notatki
Włochy - drogowskazy
Miasto w północnych Włoszech, w regionie Veneto, z którego pochodzi najpopularniejsza odmiana Grappy. W wielu miejscach umożliwia degustację i zapoznanie się z procesem powstawania tego trunku.
Bolzano (Bozen) nazywane jest bramą Dolomitów. Średniowieczne, zabytkowe miasteczko to idealna baza wypadowa zarówno dla amatorów białego szaleństwa, jak i dla wielbicieli sportów letnich.
Stolica Sardynii została założona w VII wieku p.n.e. jako kolonia fenicka. Turystom oferuje liczne zabytki (szczególnie na terenie dzielnicy Castello), wyjątkową kuchnię i duży wybór wydarzeń kulturalnych.
Miejscowość w Toskanii znana z produkcji wina Chianti. Nieopodal miała miejsce słynna Bitwa pod Montaperti. W okolicy znajduje się wiele zabytkowych budowli.
Miasto w północnych Włoszech, przy granicy ze Szwajcarią, nad jeziorem o tej samej nazwie. Z powodu bliskości jeziora i gór, popularne miejsce turystyczne.
Stolica Toskanii leży u stóp Apenin. Jest ośrodkiem kulturalnym i turystycznym głównie ze względu na niespotykane nagromadzenie zabytków.
Największy włoski port morski, duży ośrodek kulturalny a także miejsce narodzin Krzysztofa Kolumba oferuje turystom m.in. liczne zabytki oraz drugie co do wielkości akwarium w Europie.
Gorycja to włoskie miasteczko u podnóża Alp Julijskich, przy granicy ze Słowenią (siostrzane miasto Novej Goricy). Słynie z przepięknych widoków, licznych ogrodów, wspaniałych winnic Collio i monumentalnego, XI wiecznego zamku.
"Miasto wina" słynie ze swojego Chianti Classico. Co roku odbywa się tu najważniejsze wydarzenie związane z winobraniem w całym regionie.
Renesansowe miasto idealne zdobi wiele kanałów i przecinających je mostów. Jeden z najważniejszych. Jeden z najważniejszych włoskich portów słynie przede wszystkim z produkcji likieru Tuaca.
Madonna di Campiglio to włoskie centrum sportów zimowych. Otoczona przez Dolomity jest również idealnym miejscem do uprawiania wspinaczki czy chodzenia po górach.
Montalcino to malownicze miasteczko w górzystej i zielonej okolicy, w południowej Toskanii. Słynie przede wszystkim z produkcji jednego z najlepszych czerwonych win na świecie - Brunello.
Jedyne włoskie miasteczko na półwyspie Istria, leży w bezpośrednim sąsiedztwie Słowenii i Chorwacji. Obszar znany jest z produkcji wina, zachwyca średniowieczną architekturą w południowym, nadmorskim klimacie.
Padwa zasłynęła jako miasto uniwersyteckie oraz miejsce kultu św. Antoniego. Historyczne centrum pełne jest średniowiecznych zabytków.
Miasteczko na wybrzeżu Amalfitańskim słynie z wyjątkowych krajobrazów, zarówno naturalnych (klify i plaże), jak i architektonicznych (niskie, białe domki na zboczu).
"Wieczne Miasto" jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Rzym to wspaniała, zabytkowa architektura, muzea z najważniejszymi dziełami sztuki, śródziemnomorski klimat i magiczna atmosfera.
Charakterystyczne, średniowieczne miasto leży na wzgórzu w dolinie Elsy. Znane jest przede wszystkim z zabytkowych wież - dzięki nim zyskało przydomek "Manhattanu Średniowiecza" - oraz z produkcji białego wytrawnego wina - Vernaccia.
Jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Włoch. Według legendy Siena została założona przez synów Remusa, uciekających w góry przed Romulusem.
Sycylijskie miasto zostało założone w 734 p.n.e., tutaj urodził się Archimedes. Syrakuzy słyną przede wszystkim z bogatej greckiej spuścizny - kulturalnej, architektonicznej i historycznej. W czasach starożytnych były jedną z największych potęg śródziemnomorskiego świata.
Miasteczko nad Adriatykiem, przy samej granicy ze Słowenią jest ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym a także turystycznym. Zabytkowa architektura łączy się tu ze wspaniałą przyrodą i włoskim klimatem.
Trydent zachwyca zarówno architekturą, jak i naturalnym krajobrazem. Przepiękne zabytki ukryte są wśród majestatycznych gór. Okolice Trydentu to wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej.
Verbania słynie z licznych parków i ogrodów (m.in. Villa San Religio i Villa Giulia), leżących nad brzegiem jeziora Maggiore. Jest idealną bazą wypadową do wycieczek na górę Monte Rosa, do Narodowego Parku Val Grande, do dolin Valli Ossolane i do uprawiania turystyki wodnej.
Włochy - notatki i wydarzenia
Gościnna Fèlsina
Fèlsina to nie tylko jedno z najlepszych Chianti Classico, to również urocze miejsce, nad którym unosi się mgiełka tajemnicy.
  Na dziedzińcu posiadłości pioter Na dziedzińcu posiadłości (pioter)   Nie zdążyłem się jeszcze rozejrzeć, gdy przywitał mnie mężczyzna przechodzący zdecydowanym krokiem przez dziedziniec posiadłości. Varsavia! - powiedział spojrzawszy na moje auto i ruchem ręki dał znak, żebym za nim poszedł. Po kilku chwilach byłem już w sali degustacyjnej, gdzie miła blondynka częstowała... czytaj dalej
Termy Karakalla w Rzymie
ale o co chodzi z tym Bostonem?
Nie powiem, żebym chętnie wybierała się do Term Karakalla w Rzymie. Ale towarzystwo, z kórym tym razem - w kwietniu 2017 - byłam w tym mieście miało chęć obejrzeć jedno z pierwszych SPA w  historii zachodniej cywilizacji, więc poszłam. Ponadto jeden z uczestników wycieczki zaintrygował mnie, gdy powiedział, że tutaj zaczyna się... czytaj dalej
Fontanny w Rzymie,
czyli woda na każde zawołanie.
Woda w tym mieście to może być motyw co najmniej kilku opowieści. Można opowiadać fascynujące historie o rzymskich akweduktach. Starożytni Rzymianie byli najwybitniejszymi w historii inżynierami w dziedzinie dystrybucji wody, tego dobra kluczowego dla każdego człowieka. Tam dokąd sięgało Cesarstwo Rzymskie lub jego wpływy, czyli w Europie, Azji, Afryce, tam... czytaj dalej
Largo di Torre Argentina
Duch Cezara i zagadka geograficzna
Ile razy jestem w Rzymie, tyle razy podchodzę do ogrodzenia wokół starożytnych ruin na placu Largo Argentina. Patrzę na ruiny kilku świątyń rzymskich bogów i  Teatru Pompejańskiego, w którym dwa tysiące lat temu zbierał się rzymski Senat. Gdzieś tam unosi się duch Juliusza Cezara, zamordowanego przez senatorów zbuntowanych przeciw jego... czytaj dalej
W Dolinie Adygi
Na pograniczu Włoch i Austrii
Monstrualne ściany alpejskich skał wyrastające pionowo nad wąską na kilka kilometrów i długą na kilkadziesiąt Doliną Adygi mogą kojarzyć się z kamieniołomami cyklopów. Widok budzący grozę i poczucie małości wśród olbrzymów, zwłaszcza gdy się patrzy z samego dna doliny, płaskiego i świetnie zagospodarowanego, z zielonymi polami wzdłuż autostrady A22 i... czytaj dalej
Jak o Elbie, to i o Napoleonie.
No i te krajobrazy!
Elba, aktualnie włoska wyspa, która kiedyś była francuską wyspą, przyciąga uwagę przede wszystkim dlatego, że tak znakomicie nadaje się do wypoczynku. Ten klimat, te krajobrazy, ten spokój, to morze, ten brak przymusu zwiedzania...... Z kontynentu - jak tu się mówi - płynie się godzinę.  Elba już niedaleko IDB Elba już niedaleko (IDB... czytaj dalej
Nebbia jak Nebbiolo
Kilka słów o winach z Barolo i Barbaresco
Miałem sporo szczęścia, że podczas zaledwie dwudniowego pobytu w Langhe zobaczyłem zarówno słynne mgły piemonckie, jak i ośnieżone szczyty Alp, oddalone - bagatela - 150 km od tego miejsca. Dla jednego i drugiego widoku warto tu przyjechać, ale przecież nie tylko. Jest w tym regionie coś wciągającego i intrygującego. Krajobraz Langhe przypomina... czytaj dalej
Chianti bocznymi drogami
7 zdjęć
W uzupełnieniu do notatki W krainie Chianti jeszcze kilka zdjęć z tego regionu zrobionych po zjechaniu na drogi podrzędne, często szutrowe. Z nich takie widoki:
W krainie Chianti
7 zdjęć i kilka słów o historii wina ze znakiem czarnego koguta
Wzgórza Chianti między Florencją i Sieną zwiedzam jadąc krętymi, wąskimi drogami lokalnymi. Przejeżdżam przez lasy, zazwyczaj liściaste, dębowe i kasztanowe, gęste tak, że niewiele światła dociera na drogę. Gdy kończą się lasy, zaczynają się winnice, w których produkuje się jedno z najsłynniejszych i najbardziej cenionych włoskich win - Chianti Classico. Winnice... czytaj dalej
Oto Montalcino!
Jeden z najładniejszych ratuszy, jakie widziałem: gotycki Palazzo dei Priori z XIV wieku (obecnie Palazzo Comunale) na Piazza del Popolo w Montalcino. Wciśnięty między dwie wąskie uliczki prowadzące na plac, smukły z wysoką wieżą dzwonnicy. Jest wieczór, aparat muszę ustawić na statywie, zdjęcie wychodzi ciekawsze niż w dzień, kamienne ściany... czytaj dalej
Na placu Minerwy w Rzymie
Mickiewicz, Krasiński i... inkwizycja
A właściwie to hotel Minerwa powinnam wyeksponować w tytule, bo on jest chyba centrum tego miejsca. A może jednak Panteon zamykający jedną z pierzei? Albo gotycki kościół Santa Maria sopra Minerwa? Albo statua słonia stojąca po środku, autorstwa Berniniego? Tak to jest w Rzymie - i dlatego on mnie fascynuje - że... czytaj dalej
Montalcino i okolice
Jedno z najładniej położonych miasteczek w Toskanii
Montalcino zbudowano na grzbiecie wysokiego wzgórza wcinającego się w rozległą dolinę. U jego podnóża w średniowieczu przebiegał słynny trakt Via Francigena (Droga Frankońska) prowadzący z Anglii przez Francję i Alpy do Rzymu. Korzystali z niego pielgrzymi udający się do Wiecznego Miasta, ale też kupcy wiozący towary z północy na południe... czytaj dalej
Fontanna z Żółwiami
Czyli opowieść o rzymskiej wodzie
W Rzymie, tylko w centrum, jest ponad 2500  fotann,  będących zaledwie kranikami, małymi fontanienkami albo wielkimi dziełami sztuki, jak Fontanna di Trevi czy fotanny na Piazza Navona. Są na każdej uliczce. We wszystkich jest ta sama woda, która do mieszkań dociera wodociągami, a także akweduktami, niewiele zmienionymi od starożytnych czasów... czytaj dalej
Val d’Orcia
7 zdjęć z okolic Pienzy i Montalcino
Dolinę Orcia ulubili sobie renesansowi malarze i współcześni fotografowie. I trudno się temu dziwić - łagodne pagórki, cyprysy oraz ziemia o niezwykłej, ciepłej barwie sprawiają, że jest to jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów w Toskanii. To też wymarzone miejsce na wakacyjny wypoczynek bądź choćby na krótką wycieczkę. Pejzaże Val d’Orcia... czytaj dalej
Śladami Dantego
Zdjęcie z okolic Montalcino
Okolice Montalcino pioter/bywajtu.pl Okolice Montalcino (pioter/bywajtu.pl)   Widok pagórków w okolicach Montalcino skojarzył mi się z opisami tarasów Czyśćca w "Boskiej Komedii". Weźmy na przykład taras VI. Znaleźli sie na nim ci, co za dużo jedli i pili, a nie trafili od razu do Piekła. Całkiem wysoko... czytaj dalej
Vitaleta
Po drodze z Montepulciano do Montalcino.
Vitaleta pioter/bywajtu.pl Vitaleta (pioter/bywajtu.pl) Zapisałem: "Vitaleta - bodaj jeden z najczęściej fotografowanych kościółków w Toskanii. Na żadnym jego zdjęciu nie widziałem jednak tej niesamowitej bramy".
Lasagne
Agata 07/09/2014 Włochy
Pochwała prostoty
Warstwy makaronu i mięsnego sosu, polane beszamelem, to jedno z najbardziej znanych dań kuchni włoskiej. W Stanach lasagne jest tak popularna, że wielu amerykanów uważa ją za swoje danie narodowe. A tymczasem to typowa włoska kuchnia, z korzeniami w cucina povera – owszem, jest mięso, ale składników potrzeba niewiele i mają... czytaj dalej
Bramy Bolgheri
Winnica w Bolgheri pioter/bywajtu.pl Winnica w Bolgheri (pioter/bywajtu.pl) Bolgheri. To już koniec Toskanii, dalej jest tylko morze. Najlepsze winnice ogrodzone są tu płotem, a przed nieproszonymi gośćmi chronią je solidne bramy. Bolgheri (Sangiovese, Cabernet, Merlot)
Włoska cucina povera
Agata 04/09/2014 Włochy
Włoski termin „cucina povera”, czyli dosłownie kuchnia biedaków, zrobił oszałamiająca karierę w świecie kuchennym. Jedząc proste, pyszne i sycące dania kuchni włoskiej, możecie nawet nie wiedzieć, że większość z nich to pokłosie właśnie takiego stylu gotowania. Dawniej gotowano tak z konieczności, dzisiaj jest to inspiracja dla szefów kuchnii, którzy chcą... czytaj dalej
Zagadka trwałości rzymskich budowli
Dlaczego rzymskie budowle takie jak Colosseum czy Panteon przetrwały wiele stuleci w świetnej formie, bez kompleksowych napraw i konserwacji? Pytanie to zadawało sobie wielu historyków, archeologów i architektów. Według części specjalistów powodem tej nadzwyczajnej trwałości były właściwości rzymskiego betonu, z którego zbudowano te gmachy. Rzymianie zaczęli na większą skalę wytwarzać... czytaj dalej