Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/01/14 od Ola
W temacie: Z kraju...

Warszawa z 1935 roku

Pamiętam jak kiedyś koleżanka podsunęła mi informację o stronie z mapą Warszawy z 1935 roku. I tu gwoli wyjaśnienia - nie jestem warszawianką ani w pierwszym ani w drugim pokoleniu. Jestem "słoikiem" i ilekroć jadę do rodziny, to wracam z wałówą bo moja mama nie puściłaby mnie z domu bez solidnych zapasów jedzenia (bo przecież w Warszawie go nie ma). A mimo to wspomniana strona mnie zachwyciła. Chyba jest coś takiego w człowieku, że ciekawi go przeszłość - zwłaszcza gdy dotyczy go jakoś osobiście.

I pewnie dlatego w pierwszej kolejności sprawdziłam lokalizację mojego mieszkania. Okazało się że w okolicy było kilka budynków których już dziś nie ma, a zostały po nich tylko jakieś niewyraźne ślady. Potem zaczełam sprawdzać inne lokalizacje - budynek w którym pracowałam ale też miejsca które wiem ze powstały niedawno - po to tylko żeby zobaczyć co było tam wcześniej. Czasem nie bylo to proste, bo na mapie nie ma zaznaczonych nazw ulic, a tkanka miejska po wojnie uległa znaczącym zmianom (łącznie z nazwami ulic), i przez to czasem trudno znaleźć interesujące nas adresy. Jako ułatwienie proponuję Wam inną historyczną mapą Warszawy gdzie po odpowiednim ustawieniu filtrów zobaczycie układ ulic sprzed II wojny światowej, a pod nią, mniej wyraźny - ale wciąż widoczny - aktualny plan Warszawy. W sumie też niezła zabawa.

Wracając do fotoplanu - dla mnie największym odkryciem był jednak tor wyścigów konnych, który znajdował się przy ul. Polnej (zaraz przy dzisiejszym wyjściu z metra Politechnika od strony Al. Armii Ludowej). Byłam w autentycznym szoku bo to miejsce akurat dobrze kojarzę, a świadomość, że przed wojną był tam olbrzymi hipodrom naprawdę dała mi odczuć jak zmieniła się od tamtego czasu zabudowa Warszawy.fragment fotoplanu - na dole widać hipodrom fragment fotoplanu - na dole widać hipodrom (http://www.warszawa1939.pl/...)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot