Zamek Królewski w Warszawie
nie od razu wyglądał jak w czasach Sejmu Wielkiego
Spoglądając na Zamek trudno nie zauważyć pewnej jego nieregularności. Wynika ona z jego historii, która zaczęła się od postawienia prostej wieży w XIV wieku dla ochrony przeprawy przez Wisłę. Potem dobudowywano do niej kolejne budynki, a do tych budynków następne. W różnych okresach i w różnych stylach. To, co zbudowano, było też często przebudowywane, tak więc ta pewna niezborność Zamku, jego niezbyt regularny plan jest wynikiem właśnie różnych działań na przestrzeni wieków.
Najpierw w XIV wieku powstała zatem Wielka Wieża (potem nazywana Wieżą Grodzką). To ta najbardziej wysunięta na południe część Zamku. Dziś wygląda raczej na niepozorną przybudówkę:
Na pierwszym planie Wieża Grodzka, która dała początek Zamkowi, przy niej postawiono budynek Wielkiego Dworu, zwanego dziś skrzydłem gotyckim.
Obok niej na początku XV wieku książę mazowiecki Janusz I Stary po przeniesieniu swojej głównej siedziby z Czerska do Warszawy postawił tzw. Wielki Dwór, wielopiętrowy budynek w stylu gotyckim. W następnych latach dobudowano do niego wzdłuż skarpy kolejne budynki. Tak wyglądał jeszcze w XVI wieku:
Rycina pierwszego zamku z XVI wieku w multimedialnej prezentacji pokazywanej w piwnicach Zamku Królewskiego.
Do największej rozbudowy Zamku doszło, gdy za panowania Zygmunta III Wazy Warszawa zaczęła pełnić rolę miasta stołecznego Rzeczpospolitej. W jej wyniku powstał znany nam dziś układ pięcioboku:
Układ Zamku z XVII wieku
(rys. Joanna Cudziło)
Zamek odtąd był miejscem najważniejszych dla historii Polski wydarzeń. Dzielił jej zwycięstwa i porażki. Ale najważniejszym wydarzeniem, które nierozerwalnie wiąże się z nim, były obrady Sejmu Wielkiego i uchwalenie Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku, które pięknie przedstawił Jan Piotr Norblin:
Uchwalenie Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku
(Jan Piotr Norblin (domena publiczna))
Dziś Zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. W odbudowanym gmachu po zupełnym zniszczeniu go przez Niemców w czasie wojny zrekonstruowano dawne sale, wyposażono je w sprzęty i dzieła z epoki.
W salach i piwnicach Zamku prezentowane sa liczne wystawy. Mamy tu pokaźne zbiory obrazów Canaletta i Matejki oraz malarstwa ze zbiorów profesor Karoliny Lanckorońskiej z dwoma obrazami Rembrandta.
Obraz "Konstytucja 3 Maja 1791" Jana Matejki na wystawie w Zamku Królewskim
To oczywiście bardzo skrótowe omówienie atrakcji Zamku, jedynie zachęta do odwiedzenia go i zwiedzenia wnętrz i wystaw. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest dobra ku temu okazją. Odbudowany z gruzów jest dziś piękną pamiątką po czasach Rzeczpospolitej, skłaniającą do refleksji nad naszymi dziejami, ich blaskami i cieniami.
