Autor olekc
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 72 (+294/-0)
Komentarze 8 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

16/03/12 publiczna

Tandem językowy

jak za darmo nauczyć się języków

Języki obce w dobie globalizacji to jedno z podstawowych i oczywistych narzędzi. Trudno w dzisiejszych czasach poradzić sobie bez przynajmniej podstawowej znajomości angielskiego. Inne języki są też bardzo poszukiwane na rynku pracy a znajomość kilku języków obcych otwiera horyzonty i poszerza możliwości.

Szkół językowych na rynku jest cała masa, ale niestety kursy językowe są bardzo drogie i, nie mając zewnętrznego finansowania, ciężko sobie poradzić czasowo i finansowo. Wiadomo, że każdy człowiek błąka się gdzieś pomiędzy dużą ilością czasu a dużą ilością pieniędzy i kiedy zdobywa jedno, zaczyna brakować drugiego - a do nauki języków potrzeba zazwyczaj jednego i drugiego naraz.
Istnieje jednak sposób dzięki któremu można z powodzeniem nauczyć się języka, poświęcając na to tylko nieco więcej czasu, ale za to 0 pieniędzy.
 

(Olek)

 
Na każdej dużej uczelni w Warszawie jest cała armia studentów z zagranicy.
Są to studenci biorący udział w różnego rodzaju wymianach a znakomita większość z nich to stypendyści programu Erasmus. Być erasmusem nie znaczy tylko być studentem na wymianie. Bycie erasmusem oznacza branie udziału w najdłużej trwającej międzynarodowej imprezie w życiu.
Studenci z zagranicy spędzają w Polsce od jednego semestru do jednego roku i jest to czas, który w pełni poświęcają na poznawanie innych studentów i niszczenie własnej wątroby.

Z powodu dosyć rozrywkowego stylu życia, erasmusi przebywający w Polsce bardzo rzadko mieszają się z Polakami. Żadna osoba, ucząca się naprawdę, nie jest w stanie nadążyć za stylem życia studentów z wymiany.

Większość osób przyjeżdżających do Polski, pokonuje pół świata nie tylko po to, żeby trochę się pobawić, ale też aby poznać inną kulturę. Polska nie należy do najbardziej obleganych destynacji. Każda z osób przebywających tutaj na wymianie przyjechała z jakiegoś powodu.

Imprezy organizowane są zawsze w bardzo zamkniętym gronie erasmusów, każdy tam mówi po angielsku, każdy się zna i każdy dysponuje nieograniczoną ilością czasu. Nie jest przez to łatwo ani wkręcić się w towarzystwo erasmusów ani erasmusom nie jest łatwo wyjść do Polaków.

Organizacją zajmującą się zapewnieniem odpowiedniej rozrywki erasmusom jest ESN- Erasmus Students Network. Każdy erasmus jest tam zarejestrowany. Organizacja ta dba też o to, aby studenci zza granicy nauczyli się czegoś o Polsce, będąc tutaj. Jednym z elementów poznawania Polskiej kultury jest nauka polskiego. Jesteśmy w Polsce i okazji do ćwiczeń jest nieskończoność.

ESN organizuje specjalne spotkania erasmusów ze studentami z Polski. Każdy, na początku semestru, może napisać do organizacji i podać języki, jakie zna na wysokim poziomie, oraz określić, jakich języków chciałby się nauczyć. Organizacja dobiera Polaków i erasmusów w pary tak, aby każdy mógł ćwiczyć wybrany przez siebie język. Polega to na tym, że przez godzinę my uczymy erasmusa dobrze znanego nam języka a później przez godzinę otrzymujemy od niego lekcje.
Wszystko odbywa się bezpłatnie i w bardzo przyjaznej atmosferze. Jest to też znakomita okazja, aby poznać nowych ludzi a także inne kultury.

Osobiście uczę polskiego kolegę z Singapuru i w zamian otrzymuję lekcje chińskiego. Dzięki temu oszczędzam dużo pieniędzy i mam okazję poćwiczyć język, z którym ciężko mieć do czynienia, mieszkając w Europie.

Organizacja ESN funkcjonuje na każdej większej uczelni. Wystarczy napisać do nich na samym początku semestru, a na pewno pomogą dobrać nam odpowiednią osobę do pary.

Oficjalna strona ESN to : www.esn.pl

  • (Olek)
Ostatnio komentowane notatki autora:
24/05/2012 olekc

Zapiekanka w Krakowie

Plac Nowy
3 komentarze, ostatni z 21/09/2014 od pinot
12/12/2011 olekc

Zwiedzanie Mediolanu

3 komentarze, ostatni z 30/05/2014 od Biedrona