AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

16/10/15 publiczna

Poznański ratusz

Dalszy ciąg renesansowych przygód w Polsce

Już tu kilkakrotnie pisałam o odkrywaniu renesansowego dziedzictwa w Polsce. Bo jest co odkrywać, podziwiać, o czym rozmyślać: te ratusze, zamki, kamienice, kasztele,.... Więc dzisiaj kilka zdań i dwie fotki z Poznania.

Do Poznania przyjeżdżam kilka razy w roku. Prawie zawsze idę na rynek, trochę pokręcić się, usiąść w Brovarii.... nie żebym lubiła piwo, ale lubię miejskie browary :) Na ratusz też zawsze patrzyłam, bo ładny. Ale od kiedy podczytuję książki o architekturze, patrzę na budowle całkiem inaczej. Powiedziałabym, że wreszcie je WIDZĘ. Coś w tym jest, że jak umiemy coś nazwać, to widzimy to wyraźniej, mocniej przeżywamy, lepiej pamiętamy.

Z ratuszem w Poznaniu też tak było.

Ratusz w Poznaniu Ratusz w Poznaniu (IDB)

Na tym miejscu pierwotnie, powiedzmy w okolicach 1300 roku, stanął budynek gotycki. Dwa wieki później przeprowadzono wielką przebudowę nadając mu obowiązujący wtedy styl renesansowy. Budynek podwyższono, rozbudowano, dodano attykę i dobudowano loggię. Ach, ta loggia! Widać ją na zdjęciu. A mój ulubiony autor Przemysław Trzeciak tak o niej napisał: "Na ogół galerie wielopiętrowe zachowują ten sam rytm arkad na każdym piętrze - są jednak wyjątki. Na przykład loggia poznańskiego ratusza posiada na trzeciej kondygnacji zdwojony rytm, wzorowany na przykładach północnowłoskich. Na jedną arkadę niższej kondygnacji przypadają dwie arkady wyższej. Arkady podnosiły okazałość i dekoracyjność budowli."  Zdwojony rytm.....

Gdy pod koniec września tego roku znowu znalazłam się na poznańskim rynku, patrzyłam tylko na tę zachodnią ścianę budowli. Stojąc między stolikami kawiarni na przeciwko gapiłam się w zachwycie, czułam ten rytm, również ten zdwojony, a jakże, budynek żył.

Loggia ratusza w Poznaniu Loggia ratusza w Poznaniu (IDB)

Ta melodia mnie urzekła. A przecież widziałam ten budynek tyle razy wcześniej.... dziwna sprawa.