Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/08/14 od Ola

"Ostatnia garść" i dożynki

Najtrudniej chrześcijaństwu było wyplenić zwyczaje i obrzędy, które odnosiły się do najważniejszych sfer życia człowieka. Dlatego oczywiście palonu Panu Bogu świeczkę, ale na wszelki wypadek Diabłu zapalano ogarek, przy czym za Diabłem mogły się kryć dawne bóstwa, siły przyrody czy dusze zmarłych. Trudno się dziwić, że trudno było odstąpić od tych dawnych praktyk - w końcu kto odważyłby się im narażać? Ryzyko było zbyt duże by je podjąć. I tak wiele praktyk przetrwało, choć zmieniało swój sens i przesłanie, które ginęły w mrokach dziejów.

(Naeemakram319, Public domain, http://commons.wikimedia.or...)
Do takich kluczowych świąt w kalendarzu obrzędowym należały przede wszystkim momenty graniczne: równonoce i przesilenia, narodziny, śluby i pogrzeby; rozpoczynanie, ale i kończenie przedsięwzięć też było obwarowane zwykle masą przesądów: pierwsza orka, pierwszy siew, wyruszenie w podróż i właśnie dożynki, które kończyły caly rok wysiłków rolnika. 

Do takich jeszcze pewnie pogańskich zwyczajów należało pozostawianie na polu pasa niezżętego zboża. Nazywano go różnie - "ostatnia kępa", "przepiórka", "broda", "pępek". Była to ofiara pozostawiana dla bóstw płodności, a jednocześnie sposób na magiczne przedłużenie czasu wegetacji, zachowanie jego ciągłości. nie wszystek zboże mogło zostać przecież zjedzone, część musiała pozostać do siewu w przyszłym roku. 

Po żniwach "przepiórka' zostawała na polu jeszcze chwilę, a potem uroczyście ścinano ją. Dokonywał tego najlepszy kosiarz. Kobiety wiły potem z "ostatniej garści" wieniec, który był symbolem dożynek - to z nim wędrowano do kościoła, to jego przekazywano uroczyście gospodarzowi dożynek. Ziarna z kłosów, które znalazły się w wieńcu wsypywano potem do worków z ziarnem, które miało posłużyć do nowego siewu. W ten sposób czas mógł znowu zatoczyć koło.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot