
8 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Dożynki
Dożynki były zwieńczeniem trudu rolników w całej Polsce. Organizowano je po zebraniu płodów ziemi, przy czym najważniejsze były zbiory zbóż - w końcu to one były obciążone największym ryzykiem, a ich zbiór wymagał odpowiednich warunków. A od tych zbiorów zależał nierzadko ludzki los. Nic dziwnego że po żniwach ludzie musieli "spuścić parę".
Tradycja organizowania dożynek sięga w Polsce przełomu XVI i XVII wieku i była związana z powstawaniem dużych folwarków. Właściel majątku organizował dożynki dla żniwiarzy czyli pracowników folwarku oraz robotników najętych specjalnie na tę okazję. Byla to forma podziękowania za dobrze wykonaną robotę.
(Bart413, CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0, http://commons.wikimedia.or...)
Te "dworskie" dożynki stały się inspiracją do organizowania dożynek chłopskich - bogaci gospodarze zaczęli je yprawiać w XIX wieku dla najętych na czas żniw pracowników. W latach 20 XX wieku dożynki zaczęły mieć charakter bardziej wspólnotowy i organizowano je dla całych gmin czy parafii.
Ważnym elementem dożynek był pochód z wieńcem, uplecionym ze wszystkich możliwych płodów, ale przede wszystkim ze zboża. niesiono go do kościoła, by poświęcił go ksiądz, a następnie udawano się z nim do dziedzica, który odbierał wieniec uroczyście z rąk żniwiarki przodownicy. Po tym akcie rozpoczynały się tańce i zabawa.
(Jrkruk, CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0, http://commons.wikimedia.or...)