KomentatorAutor Mateusz
Mateusz
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+47/-0)
Komentarze 106 (+60/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Jezioro Rożnowskie

Podczas patrzenia na zdjęcia satelitarne Jeziora Rożnowskiego od razu powinna uruchomić się kontrolka mówiąca, że jest to sztuczny twór. I tak jest w rzeczywistości. Jezioro, a raczej zbiornik, powstał poprzez spiętrzenie Dunajca na odcinku od Kurowa do Rożnowa – w wiadomym celu. W okolicy miejscowości Rożnów znajduje się zapora i elektrownia wodna wybudowana w latach 1935-1941.

Widok na zaporę wodną w Rożnowie z Ostrej Góry Widok na zaporę wodną w Rożnowie z Ostrej Góry (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Jezioro nie wybija się spośród innych ani powierzchnią (1600 ha), ani głębokością (30-35m) czy pojemnością (193 mln m). Zbudowana na nim elektrownia osiąga całkiem przeciętną moc – przy 4 hydrozespołach około 50 MW. Na pozór jedno z normalnych sztucznych jezior, ze zwykłą elektrownią.

Chyba nie można popełnić większego błędu w myśleniu. Samo jezioro wybija się swoim pięknem, położeniem i bogatą florą spośród innych sztucznych zbiorników w Polsce. W porównaniu ze swoimi górskimi kolegami, ma do zaoferowania na prawdę dużo.

Zacznijmy od Małpiej Wyspy, jednej z najpiękniejszych wysp w Polsce. To stare grodzisko, które po zalaniu Dunajca w 1942 roku stało się wyspą. Szczególnie pięknie wygląda rano w oparach mgły. Po południu ciężko będzie zobaczyć ją bez otaczających białych żagli, co też ma swój urok. Wyspę zamieszkuje 165 gatunków ptaków, w tym bocian czarny, przez co nadano jej status obszaru szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatu ptaków.

Małpia Wyspa Małpia Wyspa (M. Jabłoński)

Linia brzegowa, jak przystało na górskie jezioro, jest bardzo zróżnicowana. W wielu miejscach należy uważać na klify. Całe jezioro otoczone jest masą szlaków turystycznych, płaskie plaże przystosowane są do pływania, a wiele z nich jest strzeżonych. Nie trzeba mocno się starać, żeby znaleźć łódki do wynajęcia. Z Bartkowej wypływają nawet rejsy statkiem wokół Małpiej Wyspy i do zapory w Rożnowie, której wnętrze udostępnione jest do zwiedzania.

Jezioro Rożnowskie i statek pasażerski Jezioro Rożnowskie i statek pasażerski (M. Jabłoński)

Oglądając południową część zbiornika, proponuję zwrócić szczególną uwagę na zamulenie (widoczne również na zdjęciach satelitarnych). Jest to znamienne dla zbiorników wybudowanych w okresie 20-lecia międzywojennego i od tamtej pory nie oczyszczanych. Podkreślić należy przy tym fakt, że dzięki oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu (12 km na południe) woda jest coraz czystsza i wszystkie plaże są udostępnione do kąpieli.

Samo jezioro można traktować jako punkt wypadowy do okolicznych zamków i małych małopolskich miasteczek.

Ostatnio komentowane notatki autora:
07/05/2014 Mateusz

Geodeta

Co on właściwie robi?
4 komentarze, ostatni z 29/12/2018 od Geodeta_Swidwin
07/11/2014 Mateusz

Bielsko-Biała śladami ewangelików

2 komentarze, ostatni z 08/11/2014 od Mateusz
20/10/2014 Mateusz

Świątynia Wang w Karpaczu

2 komentarze, ostatni z 21/10/2014 od Mateusz