Autor olekc
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 72 (+294/-0)
Komentarze 8 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Instytut Włoski w Warszawie

Istituto Italiano di Varsavia

Chciałbym opisać miejsce, któremu zawdzięczam bardzo wiele w moim życiu. Miejsce, gdzie odnajdzie się każdy i z którego bardzo wiele dobrego można wynieść.

W Instytucie Włoskim w Warszawie nauczyłem się podstaw włoskiego, co pozwoliło mi wyjechać na kolejne kursy a ostatecznie na roczne stypendium.

Instytut Włoskiego jest instytutem kultury włoskiej i języka. Są tam organizowane kursy dla Polaków, przedstawienia, spotkania i inne rzeczy związane z kulturą włoską.

W instytucie, większość nauczycieli to Włosi lub Polacy, mieszkający wcześniej bardzo długo we Włoszech. Poziom nauczania zależy od nastawienia i od nauczyciela, ale poziom języka jest z pewnością najwyższy.

W instytucie odbywają się kursy praktycznie cały czas, dlatego bardzo łatwo dopasować się godzinowo. Można też uczyć się na każdym możliwym poziomie, co nie kreuje różnic między kursantami. Standardowy kurs obejmuje 2 lekcje tygodniowo po 1,5 godziny. Organizowane są też kursy weekendowe i kursy przyspieszone o podwójnym wymiarze godzin lub kursy dla dzieci. Po skończeniu kursu w instytucie, można przystąpić do zdawania uznawanego na całym świecie certyfikatu.

Ogromną zaletą instytutu jest niska cena. Instytut dofinansowany jest przez rząd włoski i ma ceny mniej więcej dwa razy niższe, niż inne szkoły na porównywalnym poziomie.

Kolejną wielką zaletą tego miejsca jest lokalizacja. Znajduje się na ulicy Marszałkowskiej, w odległości jednego przystanku tramwajem od stacji metra centrum.

Instytut, w przeciwieństwie do innych szkół, wymaga bardzo dużej samodyscypliny. Nie ma prowadzonych żadnych testów, nikt nie wymaga robienia prac domowych i nie stawia ocen. Jeżeli uczniowie nalegają, to można przez całą lekcję rozmawiać o pogodzie lub o polityce i, chociaż zazwyczaj wszystkie rozmowy prowadzone są po włosku, to nie łączą się z dużym przyrostem wiedzy z języka.

Nauczyciele u których się uczyłem to Angela Ottone i Pietro Larceri. Oboje są 100% włochami urodzonymi w Mediolanie i oboje są zakochani w Polsce.

Angela jest bardzo poukładaną osobą, prowadzi zajęcia systematycznie i kładzie duży nacisk na gramatykę. Z Pietro, żeby się czegoś nauczyć, trzeba być zdyscyplinowanym. Nie karci on uczniów za brak pracy domowej a całe lekcje można u niego przegadać na temat polityki. Jest on jednak osobą, która nawet najbardziej zamkniętego w sobie kursanta zmusi do konwersacji.  

Więcej na temat rozkładu i programu zajęć można znaleźć na stronie instytutu.

  • (interent)
Ostatnio komentowane notatki autora:
24/05/2012 olekc

Zapiekanka w Krakowie

Plac Nowy
3 komentarze, ostatni z 21/09/2014 od pinot
12/12/2011 olekc

Zwiedzanie Mediolanu

3 komentarze, ostatni z 30/05/2014 od Biedrona