Kraków
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata Mateusz

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Zapiekanka w Krakowie

Plac Nowy

Tę notatkę chciałem napisać już dawno temu. Nie wiem, czy można tak powiedzieć o czymś tak przyziemnym, jak prosty fastfood, ale zostałem tym jedzeniem zupełnie zaczarowany. Niestety zapomniałem, gdzie dokładnie znajdowało się miejsce, gdzie sprzedawane są najlepsze na świecie zapiekanki i dlatego tak długo zwlekałem z napisaniem notatki na ten temat.

Podczas ostatniej wizyty w Krakowie udało mi się odświeżyć swoją pamięć, zabrałem grupę znajomych z zagranicy i poprosiłem mojego krakowskiego kuzyna aby zaprowadził nas do miejsca, gdzie sprzedawane są legendarne zapiekanki. Na szczęście doskonale wiedział, o co chodzi i zaprowadził nas na Plac Nowy w dzielnicy Żydowskiej.
 

(Olek)

 
Na Placu Nowym, na samym środku znajduje się malutki, okrągły budynek, z którego sprzedawane jest jedzenie. W weekendy na całym placu rozstawiany jest bazar z ubraniami i starociami, więc trzeba się mocno namęczyć, żeby się do budek z jedzeniem przecisnąć.

Jak już znajdziemy się przy centralnym budynku, to trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Jest ich co najmniej kilka a w niektórych oprócz zapiekanek sprzedawany jest też Kebab. Według mojego kuzyna najlepsza zapiekanka to zapiekanka Królewska, która znajduje się po prawej stronie budki.

Ceny zapiekanek wahają się tam pomiędzy 5 a 8 zł. Za 5 zł dostaniemy pyszną zapiekankę klasyczną. Ja za 7 zł dostałem bułkę po góralsku z oscypkiem, kiełbasą i sosem czosnkowym.

Cena zapiekanek jest niższa, niż cena kebaba w Warszawie a smak jest naprawdę niepowtarzalny. Można zobaczyć, że zapiekanki są we wszystkich miejscach na placu Nowym odgrzewane a nie robione na miejscu, ponieważ każda zapiekanka, przed włożeniem do pieca, jest odwijana z firmowej folii. Nie wiem jednak, w czym tkwi tajemnica smaku zapiekanek z dzielnicy żydowskiej. Wydaję mi się, że swój smak wypieki mogą zawdzięczać odpowiedniemu przygotowaniu w prawdziwym piecu. Żadna zapiekanka nie jest odgrzewana w mikrofalówce, ale jest wsadzana do mocno rozgrzanego pieca. Dzięki temu skórka chleba jest chrupiąca, środek delikatny i gorący a ser równomiernie rozpuszczony.

Próbowałem kanapek w miejscach znajdujących się na około Zapiekanek Królewskich i w mojej opinii każda zapiekanka, którą jadłem była równie dobra. Miejsc z zapiekankami na placu Nowym jest tyle, że panuje tam praktycznie konkurencja doskonała. Klient może wybrać w każdym okienku praktycznie taki sam produkt (wszystkie zapiekanki są przywożone na miejsce przez zewnętrzne firmy) a cena jest, dzięki zachowaniu zasad konkurencji, bardzo niska.

Od tej chwili smak zapiekanek z placu Nowego będzie mi się na zawsze kojarzył z Krakowem i za każdym razem, kiedy tam będę, to podstawą mojej diety będą zapiekanki.
 

  • (Olek)