W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/08/14 od ruda
W temacie: Sezon na owoce

Sezon na mirabelki

 
Śliwa mirabelka lub po prostu mirabelka to owoc trochę zapomniany, rzadziej występujący w naszych sadach czy ogrodach. Czytając jednak fora ogrodnicze lub sadownicze można odnieść wrażenie, że trend ten powoli się zmienia i ta żółta śliwka wraca do łask. I jest to dla nas bardzo dobra informacja!

Owoc mirabelki posiada zazwyczaj miękki miąższ, który łatwo oddziela się od pestki. Jej słodkawy smak jest bardzo charakterystyczny, przez co łatwo odróżnić ją od innych śliwek. Owoce mirabelki pojawiają się zazwyczaj późnym latem i o ile drzewko nie przemarzło lub nie zaatakowały go szkodniki, to możemy liczyć na naprawdę spore zbiory.


Z mirabelki możemy przygotowywać przeróżne przetwory, od konfitur i dżemów po kompoty i soki. Warto je jeść, gdyż są dobrym źródłem potasu oraz pektyn, regulujących nasze trawienie.

Mnie osobiście mirabelki kojarzą się z okresem dzieciństwa, gdy chodziło się je zbierać spod drzewa rosnącego nieopodal mojego domu. Do dziś pamiętam ich smak oraz słodycz, która mieszała się z aromatem ziemi i piasku. Teraz rónież możemy natrafić na mirabelko rosnące przy miejskich drogach, w parkach i na skwerach. Warto jest wtedy sięgnąć po jej owoce.

(storebukkebruse, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot