W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

27/08/14 od ruda
W temacie: Sezon na owoce

Cudowny i zdrowy rokitnik

O rokitniku jeszcze nie dawno było dość cicho. Aż tu nagle naukowcy odkryli, że roślina ta ma aż 190 aktywnych biologicznie składników, cennych dla naszego zdrowia. Czy warto zatem zainteresować się fenomenem rokitnika? Odpowiedź brzmi: TAK!

Rokitnik znany już był w starożytności, gdyż wykorzystywany był przez greckich czy chińskich uzdrowicieli, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z jego prozdrowotnych właściwości. Zapewne nie mieli świadomości o ilości substancji, które znajdują się w owocach i liściach rokitnika, ale wiedzieli, iż pomaga ich pacjentom.

(Je. T, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
 
Roślina ta może przybierać formę drzewa lub krzewu i dość często można znaleźć do na miejskich terenach zielonych. Zaczął pojawiać się też w ogrodach, gdyż na jesieni jego gałęzie obsypane są jaskrawopomarańczowymi owocami, które mogą sobie na nich wisieć przez całą zimę.

No dobrze, to co takiego zawierają owoce i liście rokitnika, że warto się nim zainteresować? Przede wszystkim są to witaminowe bomby (m.in. wit. C, E, K, D, P), które dodatkowo zawierają tak cenne dla naszego zdrowia kwasy Omega - 3, 6, 7, 9. Posiada właściwości antyoksydacyjne, zatem może chronić nas przed nowotworami i działa przeciwzapalnie. Wspomaga organizm w trakcie rekonwalescencji po ciężkich chorobach (był m.in stosowany po wybuchu w Czarnobylu jako lek na chorobę popromienną). Zwalcza wolne rodniki, przez co spowalnia procesy starzenia się skóry (możemy go znaleźć w kosmetykach). Z racji dużej zawartości witamin może wpływać na polepszeni nastroju i dodaje energii.

Rokitnik warto przyjmować w postaci soku, dzięki czemu zawarte w nim substancje odżywcze dużo szybciej się wchłoną. Dobrze smakuje na surowo, jak i w dżemach i konfiturach. Może być też dodatkiem do innych przetworów. Natomiast liście rokitnika warto jest ususzyć, by w okresie jesienno - zimowym, gdy atakują nas różne przeziębienia i choroby, przygotowywać z nich napary wzmacniające odporność.

(free photos & art, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot