Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

25/05/12 od hejtuanek
W temacie: CAŁY ROK

Fiesta de San Felipe

Świętowanie w Asturii

Hiszpania jest krajem uznawanym za jedną z europejskich ostoi katolicyzmu. Hiszpanie na co dzień nie są przesadnie religijni, ale jednej rzeczy bardzo pilnują - święto patrona miasta, miasteczka, regionu, wioski trzeba odpowiednio uczcić.

Takich świąt jest w ciągu roku naprawdę sporo. Są ogromnie malownicze i pozwalają na poznanie regionalnych tradycji, z którymi mieszkańcy nie obnoszą się na co dzień. Polegają za każdym razem z grubsza na tym samym - dużo jedzenia, dużo alkoholu i dużo muzyki, ale wszystko w bardzo tradycyjnej otoczce.

Dzięki znajomej Hiszpance, pochodzącej z tej miejscowości, trafiłam na majowe święto San Felipe (świętego Filipa) w Llanes i było to niezapomniane doświadczenie.

Na początku wszyscy mieszkańcy okolicznych wiosek zjechali się na pobliską łąkę, na piknik. Każdy przywiózł z sobą tortillę i inne przekąski, coś do picia. Jeśli ktoś się nie zaopatrzył, w pobliskich namiotach można było kupić butelkę sidry. Wszyscy siedzieli na trawie, jedli, pili, rozmawiali i cieszyli się pięknym dniem.

San Felipe w Llanes San Felipe w Llanes (Anna Ciepiela)

Po południu zaczęły pojawiać się osoby w tradycyjnych przebraniach. Dzieci i dorośli od stóp do głów ubrani byli w asturiańskie stroje. Witali się z rodzinami, pozowali do zdjęć i przechadzali się wśród cywilnych gości imprezy.

San Felipe w Llanes San Felipe w Llanes (Anna Ciepiela)

Po pewnym czasie zaczęła się oficjalna część imprezy. Tradycyjna asturiańska orkiestra przygrywała, między innymi na dudach, a wybrane osoby dawały pokaz tradycyjnych tańców. Wszyscy, od najmłodszych do najstarszych, byli ogromnie poruszeni i z zaangażowaniem kibicowali tańczącym.

San Felipe w Llanes San Felipe w Llanes (Anna Ciepiela)

San Felipe w Llanes San Felipe w Llanes (Anna Ciepiela)

W między czasie w pobliżu rozstawiono stoiska z rękodziełem i miejscowymi przysmakami, które można było kupić za grosze. A kiedy zaczęło się ściemniać, w jednym z wielkich namiotów pojawił się DJ, który porwał do tańca całą zgromadzoną na święcie młodzież.

I w ten sposób impreza trwała od rana do rana.

  • San Felipe w Llanes San Felipe w Llanes (Anna Ciepiela)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot