Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

01/06/14 od AgnesO
W temacie: CAŁY ROK

Dzień Dziecka

Jest jeden dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci. Najbardziej te małe, ale dużych też to święto nie omija. To Dzień Dziecka, który wypada właśnie dziś - 1 czerwca.

(Romain Tremblay/ https://www.flickr.com/phot...)

Dzień Dziecka to święto, obchodzone najczęściej bardzo radośnie, czemu najczęściej sprzyja już nadchodzące lato i słońce. W Polsce, ale też w wielu krajach na całym świecie, organizowane są przeróżne szkolne zabawy i imprezy. Pamiętam, że w moich szkołach organizowano konkursy sportowe, plastyczne i muzyczne, apele. Zwykle traktowano nas w tym dniu bardziej luźno, a na lekcjach szczególnie w podstawówce, dawano drobny poczęstunek. Częstym zwyczajem, także w mojej szkole i chyba w większości, były małe upominki organizowane przez tak zwaną Radę Rodziców. Pamiętam, że moja mama przez jakiś czas była członkiem takiej rady i zawsze próbowałam z niej wyciągnąć informacje o prezentach dla naszej klasy;)

(Lauren Hammond/ https://www.flickr.com/phot...)

Pamiętam też, że gdy byłam mała, na Dzień Dziecka czekałam niemalże jak na urodziny. Rodzice zawsze szykowali coś dla mnie i mojego brata, czasami zabierali na lody. Mimo, że już dawno nie ma takich rytuałów, to rodzice wciąż dzwonią z życzeniami. Nawet moje babcie nadal składają życzenia swoim dzieciom.

Dzień Dziecka w wielu krajach obchodziny jest w innym dniu, czasami pod innymi nazwami. W Polsce, tak jak i w Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, Czechach, Słowacji i Rosji, święto obchodzi się właśnie 1 czerwca. Oficjalnie ten dzień stał się Dniem Dziecka w 1952 roku za sprawą International Union for Protection of Childhood - organizacji mającej na celu zapewnic bezpieczeństwo dzieciom na całym świecie. Rok później, czyli w 1953 roku, Dzień Dziecka zaczęto obchodzić także w Stanach Zjednoczonych. Dziś ten dzień przypada na 20 listopada, czyli dzień podpisania Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku.

(Emran Kassim/ https://www.flickr.com/phot...)

Z kolei we Francji i we Włoszech, Dzień Dziecka przypada na 6 stycznia. Wiąże się to ze Świętem Trzech Króli, którzy przybyli z darami dla małego Jezusa. W tych krajach głównymi zwyczajami, których w naszym kraju brak, jest pieczenie dla dzieci ciast z wróżbami oraz noszenie przez nie papierowych koron.

(rumpleteaser/ https://www.flickr.com/phot...)

(Nelo Hotsuma/ https://www.flickr.com/phot...)

Bardzo podoba mi się japońska tradycja, która wywodzi się ze starszego święta -  Dnia Chłopca obchodzonego 5 maja. W tym dniu, rodzice wywieszają przed domami papierowe lub materiałowe kolorowe karpie. Ryba ta ma symbolizować siłę i odwagę. Kłębowisko powiewających na wietrze kolorowych karpi wygląda bajecznie.  Z kolei swięto związane z dziewczynkami w tym kraju to obchodzone 3 marca Święto Lalek, podczas którego przygotowuje się dla małych dziewczynek papierowe lalki.

Natomiast Dzień Dziecka nie dla wszystkich krajów kojarzy się z czymś przyjemnym i radosnym. Okolicznością dla powstania Dnia Dziecka w Paragwaju, była bitwa o Acosta Nu z 1869 roku, w której straciło życie wiele dzieci. Na szczęście dla większej części świata, Dzień Dziecka to moment, który kojarzy się wesoło i słodko.

A jak Wy wspominacie to święto?

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot