Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

31/10/13 od Ola
W temacie: JESIEŃ

Święto Zmarłych po meksykańsku

W Polsce Święto Zmarłych to czas zadumy. Jest to smutne święto - wspominamy naszych najbliższych i mimowolnie myślimy o przemijaniu, a pogoda też nie nastraja człowieka do zabawy.

Jednak są różne sposoby obchodzenia tego święta. W Stanach mają Halloween, które mimowolnie prześlizguje sie do naszej kultury - wszak jakie dziecko nie chciałoby brać udziału w zabawie polegającej na przebierankach i ograbianiu sąsiadów ze słodyczy? Szkoda że to samo nie dzieje się z obchodami tego święta w jego meksykańskiej wersji.

(Aleksandra Foryś)

Día de los Muertos (Dzień Zmarłych), podobnie jak nasze Zaduszki (jeśli chodzi o obrzędowość) ma korzenie pogańskie. W epoce prekolumbijskiej święto to odbywało się w sierpniu i trwało cały miesiąc. Jednak po podboju tych ziem przez Hiszpanów, w celu chrystianizacji tubylców, zostało przesunięte na początek listopada. Jednak, mimo wysiłków księży i misjonarzy, obrzedowość związana z kultem przodków przetrwała, mieszając się przy tym z chrześcijańskim praktykami i wierzeniami.  


(Aleksandra Foryś)
Podobnie jak kiedyś w Polsce, tak i tam wierzy się, że w tych dniach dusze zmarłych zstępują na ziemię i odwiedzają krewnych. Do takiej wizyty trzeba się dobrze przygotować i porządnie wysprzątać mieszkanie (jakbym widziała siebie przed wizytą teściowej). W domach ustawia się skomplikowane ołtarze z ofiarami dla dusz - jedzeniem, cygarami, kwiatami, alkoholem (dla dorosłych) i zabawkami (dla dzieci). Wszystko to ma pozytywnie nastroić odwiedzjące dom dusze - dlatego nierzadko na ołtarzu kładzie się również ulubione przedmioty zmarłego jak książki czy płyty. 

(Aleksandra Foryś)
2 listopada odwiedza się groby. Przystraja się je kwiatami, a z wiązanek tworzy się wymyślne wzory krzyża, serc czy nawet aniołków. Rozmawia się ze zmarłymi ale też śpiewa się ich ulubione piosenki. Często towarzyszy temu jedzenie czy picie - słowem - piknik na cmentarzu. Wieczorem wszyscy wracają na cmentarz zapalić na grobach świece - mają one oświetlić drogę powrotną duszom zmarłych.

(Aleksandra Foryś)

Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak nastrój święta. Czy jest on grobowy? Pełen zadumy? Absolutnie nie! Zamiast tego mamy klimat fiesty i naigrywanie się ze śmierci. Wszędzie pełno jest szkieletów i czaszek z tym ich rozbrajająco szerokim uśmiechem.

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)


Jeśli będziecie w najbliższych dniach w Warszawie, wybierzcie się koniecznie do Muzeum Etnograficznego. W holu głównym ustawiono taki meksykański ołtarz. Wspomina się na nim między innymi Sławomira Mrożka.

(Aleksandra Foryś)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot