Obrazki z wakacji
7 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

28/03/12 od maria

Jurta

Około połowy Mongołów żyje w jurtach. (Dla ułatwienia w komunikacji po angielsku jurta to ger). Jest to okrągły namiot, którego rozstawianie zajmuje nieco ponad godzinę.

suszymy mokre rzeczy na jurcie suszymy mokre rzeczy na jurcie  
 

Jurta składa się z drewnianego stelaża (kratownicy), który tworzy ścianę, na południowej ścianie wstawione są drzwi. Pośrodku znajdują się kolumny, na których jest zainstalowana obręcz dochowa. Wokół stelaża rozciągnięta jest biała tkanina. Do tego jest jeszcze izolacja z wełny. Po środku dachu jest zasłaniana dziura i ujście komina pieca, który zazwyczaj znajduje się po środku.

 

  

Jurty często są wyposażone w kolorowe tradycyjne meble. Dookoła tego okrągłego pomieszczenia najczęściej znajdują się łóżka, skrzynie z szufladami i kuchenny kredens który często zawiera w sobie domowy ołtarzyk– znajduje się na nim ikonografia buddy i często zdjęcia rodziny, ważne pamiątki. Oprócz tego w jurc ie jest niski stolik używany podczas posiłków.
  


  
Tradycyjnie prawa część jurty (patrząc od wejścia) należy do kobiet, mężczyźni natomiast śpią po lewej stronie pomieszczenia.
Rodzina posiada najczęściej dwie, trzy jurty. Jedna jest oficjalnym pomieszczeniem, które opisałam powyżej, to tutaj zawsze byliśmy goszczeni. Natomiast pozostałe są pomieszczeniami gospodarczymi – z piecem, narzędziami kuchennymi itp. W ciągu roku Nomadowie przemieszczają się od dwóch do czterech razy, by znaleźć miejsce gdzie będzie więcej trawy dla ich bydła. Dla mnie to było niesamowitym doświadczeniem spotkać się z ludźmi którzy w XXI wieku prowadzą jeszcze koczowniczy tryb życia. Bardzo często taka rodzina ma telewizor satelitarny, radio i używa proszku do prania, ale ciągle ich życie toczy się według rytmu pór roku wokół opieki nad stadem bydła, produkcji pożywienia i wędrówek.
 

 

W jurcie panują „odwieczne” święte zasady, które uważam że warto znać by nie obrazić gospodarzy podczas wizyty. Po pierwsze wchodząc do jurty, trzeba uważać by nie nastąpić na jej próg, gdyż według mongolskich wierzeń może przynieść to nieszczęście. P drugie, we wnętrzu należy poruszać się według ruchów wskazówek. Ponadto warto przywitać się po mongolsku (san-ba-no – tak wygląda wymowa, jeśli chodzi o zapis to nie mam pojęcia.) i lepiej nie odmawiać tabaki czy wódki (kobiety mogą, mężczyznom mniej wypada – choćby symbolicznie powinni się napić) by nie obrazić gościnności.  • suszymy mokre rzeczy na jurcie suszymy mokre rzeczy na jurcie
Ostatnio komentowane na stronie:
18/02/2014 AgnesO

Praga w trzy dni

2 komentarze, ostatni z 27/04/2014 od Mateusz
10/02/2012 maria

Wielbłądy

Przejażdżka po pustyni Gobi
2 komentarze, ostatni z 15/02/2012 od maria
25/09/2011 Agata

Być jak James Bond

Tama na rzece Verzasca
4 komentarze, ostatni z 26/09/2011 od pinot