Obrazki z wakacji
7 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Być jak James Bond

Tama na rzece Verzasca

W Ticino, może najpiękniejszym szwajcarskim kantonie (choć Valais z Matterhornem jest ogromną – dosłownie – konkurencją), można zachłysnąć się adrenaliną w czystej postaci. U wylotu doliny Verzasca, w pobliżu Locarno, zbudowano wielką tamę, wymarzoną do skoków bungee. A wszystko przez Jamesa Bonda.

W scenie otwierającej GoldenEye brytyjski agent skacze z tamy w Rosji – w rzeczywistości jest to właśnie Contra Dam (in. Verzasca Dam, Locarno Dam), a skok nie jest efektem specjalnym. Budowla ma 220 metrów wysokości i kontrastowy widok z dwóch stron: z jednej zielonkawo mienią się spokojne wody Lago di Vogorno, z drugiej daleko, daleko w dole majaczą ciemne głazy. Zgadnijcie, z której strony się skacze...?

 

(A.Kozłowska)
 
Contra Dam jest w ścisłej światowej czołówce, jeżeli chodzi o najwyższą wysokość, z jakiej można sobie komercyjnie skoczyć na bungee. Za bagatela 255 franków (lub 195, jeżeli nadal jesteśmy dość młodzi). Z pewnością nie jest to tania zabawa, chociaż jeszcze dwa lata temu było trochę lepiej. Kurs franka oddziałuje nie tylko na kredytobiorców. Prawdę mówiąc, miejsce wcale nie wygląda na bezpieczne – ma się wrażenie, że podczas skoku walnie się głową w niepokojąco bliską ogromną betonową ścianę. Podobno nie ma takiej możliwości – tama jest wystarczająco wklęsła, dodatkowo platforma do oddania skoku jest odsunięta od krawędzi na jakieś 2-3 metry.

Niestety, skakać nie można zawsze, o czym się niestety przekonałam. Musiały wystarczyć zawroty głowy przy patrzeniu w dół. Ale biada temu, kto zobaczywszy tę gwiazdę filmową, od razu wróci do Locarno. Contra Dam to dopiero początek skończenie pięknej doliny rzeki Verzasca.
 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
18/02/2014 AgnesO

Praga w trzy dni

2 komentarze, ostatni z 27/04/2014 od Mateusz
10/02/2012 maria

Wielbłądy

Przejażdżka po pustyni Gobi
2 komentarze, ostatni z 15/02/2012 od maria
25/09/2011 Agata

Być jak James Bond

Tama na rzece Verzasca
4 komentarze, ostatni z 26/09/2011 od pinot