Obrazki z wakacji
7 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Zamek jak z iluzji

Konopiště

Zaledwie 40 kilometrów od Pragi wznosi się jasny zamek pokryty czerwoną dachówką. Jedna wieża wyraźnie góruje nad pozostałymi, a całość świetnie kontrastuje z zielenią wokół. Jeśli mamy szczęście i nie ma właśnie zimy. Konopiště wybudowano w 1300 roku w stylu wczesnogotyckim, potem jak wiele zamków na terenie Czech przebudowano – najpierw w stylu późnego renesansu i baroku (wtedy też zmniejszono wysokość wież), a pod koniec XIX wieku nadając mu cechy romantyzmu. Ta ostatnia przebudowa została wykonana na zlecenie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda d´Este, następcy tronu austro-węgierskiego, właściciela zamku od 1887 roku. We wnętrzach pojawiły się wspaniałe meble, kolekcja włoskich obrazów i gotyckich rzeźb. Jest luksusowo. Można się zresztą przekonać o tym na własne oczy, zwiedzając zamek.
Pawie w okolicach zamku Pawie w okolicach zamku (A.Kozłowska)

Patrząc na te piękne, eleganckie kształty ciężko poznać, że pierwotnie Konopiště był wzorowany na francuskim kasztelu. Stała tu twierdza z cylindrycznymi narożnymi wieżami (akurat ten element nadal jest dobrze widoczny), otoczona potężnymi murami. W środku kusi ogromna kolekcja broni myśliwskiej i trofeów z całego świata – nic dziwnego, przyległe tereny łowieckie były znane z obfitości zwierzyny. Otoczenie zamku to zresztą jego kolejna zaleta – rozległy park jest świetnym miejscem na spacer. Z pawiami w tle. Warto zajrzeć też do szklarni z tropikalną roślinnością.

Zamek czaruje nie tylko wielbicieli czeskich fortyfikacji – zwabił też twórców kina i można go było zobaczyć w Iluzjoniście.
 
  • Zamek Konopiště Zamek Konopiště (A.Kozłowska)
Ostatnio komentowane na stronie:
18/02/2014 AgnesO

Praga w trzy dni

2 komentarze, ostatni z 27/04/2014 od Mateusz
10/02/2012 maria

Wielbłądy

Przejażdżka po pustyni Gobi
2 komentarze, ostatni z 15/02/2012 od maria
25/09/2011 Agata

Być jak James Bond

Tama na rzece Verzasca
4 komentarze, ostatni z 26/09/2011 od pinot