Obrazki z wakacji
7 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Oviedo pod górkę

Skarby, ciekawostki i widoki z Monte Naranco

Oviedo to niewielkie miasto położone na północy Hiszpanii. Jest stolicą Asturii i ukochanym miejscem Woody'ego Allena (tu rozgrywa się fragment filmu "Vicky, Cristina, Barcelona"). Miasteczko jest szalenie urokliwe, tętniące życiem, z przepiękną architekturą i jeszcze piękniejszymi parkami. Niewiele osób jednak wie, jakie skarby kryje, jeśli przejść się po górującej nad nim Monte Naranco.

Oviedo - Widok z Avenida de los Monumentos Oviedo - Widok z Avenida de los Monumentos (Anna Ciepiela)

Wędrówkę należy rozpocząć, kierując się na północ (północny zachód) Oviedo. Większość spośród prowadzących pod górę ulic doprowadzi nas w końcu do Avenida de los Monumentos (alei zabytków). Trzeba zwracać uwagę na drogowskazy, kierujące do Santa Maria del Naranco i San Miguel de Lilo.

Santa Maria del Naranco Santa Maria del Naranco (Anna Ciepiela)

Po około półgodzinnym spacerze powinniśmy dotrzeć do Santa Maria del Naranco. Przedromańska budowla pochodzi z IX wieku i powstała jako schronienie dla króla Ramiro I, na czas jego łowieckich wycieczek w tej okolicy. Santa Maria del Naranco zachowana jest w świetnym stanie. Wejść do środka można tylko w wyznaczonym dniu lub po uprzedniej telefonicznej rezerwacji przewodnika. Dane kontaktowe znajdziemy na kartce na drzwiach budynku.

Zaledwie kilkaset metrów wyżej znajduje się kolejny przedromański budynek z czasów króla Ramiro I - kaplica San Miguel de Lilo. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedna trzecia pierwotnej budowli. Zasady zwiedzania te same, co w przypadku Santa Maria del Naranco. Ale nawet nie wchodząc do środka, warto zobaczyć te perełki dawnej architektury - obie zresztą wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku.

San Miguel de Lilo San Miguel de Lilo (Anna Ciepiela)

Jeżeli zdecydujemy się wędrować dalej, aż na szczyt Monte Naranco, będziemy mogli z bliska zobaczyć gigantyczną figurę Jezusa (Sagrado Corazón de Jezus) z całkiem niedawnego 1950 roku, która (oświetlona po zmroku) widoczna jest o każdej porze dnia i nocy z dowolnego miejsca w Oviedo.

Jezus na szczycie Monte Naranco Jezus na szczycie Monte Naranco (Anna Ciepiela)

Jeżeli kogoś jednak nie porwie urok betonowego posągu, na pewno zainteresuje go przepiękny widok, który rozciąga się stamtąd na okolicę. Przy dobrej widoczności, można czasem nawet dojrzeć odległą o 30 km linię brzegową.

Oviedo - Widok ze szczytu Monte Naranco Oviedo - Widok ze szczytu Monte Naranco (Anna Ciepiela)

Informacje praktyczne:
Do każdego z tych miejsc można dotrzeć samochodem, na samym szczycie Monte Naranco jest spory parking. Zarówno przy przedromańskich budowlach, jak i przy wielkim Jezusie, ustawione są stoły i ławki, więc polecam każde z tych miejsc, jako idealne na piknik.

  • San Miguel de Lilo San Miguel de Lilo (Anna Ciepiela)
  • San Miguel de Lilo San Miguel de Lilo (Anna Ciepiela)
  • Santa Maria del Naranco Santa Maria del Naranco (Anna Ciepiela)
  • Santa Maria del Naranco Santa Maria del Naranco (Anna Ciepiela)
Ostatnio komentowane na stronie:
18/02/2014 AgnesO

Praga w trzy dni

2 komentarze, ostatni z 27/04/2014 od Mateusz
10/02/2012 maria

Wielbłądy

Przejażdżka po pustyni Gobi
2 komentarze, ostatni z 15/02/2012 od maria
25/09/2011 Agata

Być jak James Bond

Tama na rzece Verzasca
4 komentarze, ostatni z 26/09/2011 od pinot