Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

15/11/13 od MarcinM
W temacie: Some People Never Know

Tear Gas

Zapomniany klasyk szkockiego hard rocka

Tear Gas to zespół założony w 1969 roku w szkockim mieście Glasgow. Po wielu perturbacjach w składzie, których nawet nie będę tu wypisywać, bo i po co, zespół ustabilizował się, czego pierwszym owocem był debiutancki materiał „Piggy Go Getter” z 1970 roku.

W składzie znaleźli się wokalista David Batchelor, gitarzysta Zal Cleminson, basista Chris Glen i grający na perkusji Bill Monroe. Wkrótce skład Tear Gas uległ kolejnemu przeobrażeniu – nowym wokalistą został Hugh McKenna, grający również na klawiszach, zaś miejsce Billa Monroe zajął Ted McKenna (później bębnił między innymi w zespołach Michaela Schenkera i Iana Gillana).

W 1971 roku grupa wydała drugi, ostatni i zarazem najlepszy album - „Tear Gas”. Album jest ciężki do zdobycia u nas, a szkoda, bo jest to prawdziwa perła szkockiego hard rocka. Mamy tu między innymi świetny cover Jethro Tull - "Love Story" oraz prawdziwy killer - "Woman for Sale", którego riff zerżnęli chyba swego czasu rodacy Tear Gas - grupa Nazareth z utworem "Miss Misery" (co ciekawe, w 1979 roku Zal Cleminson dołączy do składu Nazareth). Nic dziwnego, że wkrótce zespół przekształcił się w słynny Sensational Alex Harvey Band, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii muzyki rockowej.

 Panowie zadebiutowali z Harveyem w 1972 roku płytą „Framed”, by rok później powalić świat na kolana albumem „Next”, z którego to pochodzi słynny „Faith Healer”. Dobrze jednak wiedzieć, że wcześniej panowie grali solidny kawał ciężkiego rocka. Warto posłuchać.