Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Muzyczny Göteborg

Oprócz tego, że Göteborg jest swojego rodzaju zagłębiem modowym, jest także kopalnią wspaniałej muzyki. To właśnie z tego, drugiego pod względem wielkości miasta w Szwecji, pochodzą zespoły electro i pop, które zdobyły popularność i uznanie na świecie.

Jako, że jestem fanką, pierwszym zespołem, który wymienię, będzie The Knife. Duet Karin Dreijer Andersson i Olofa Dreijera jako The Knife istnieje od 1999 roku, a na światową sławę zapracował albumem Deep Cuts z 2003 roku. The Knife to przykład elekroniczno-popowego grania. Karin Dreijer Andersson znana jest także z solowego albumu i pod pseudonimem Fever Ray.

Numer zespołu The Knife - Heartbeats stał się słynny dzięki coverowi w wykonaniu José Gonzáleza - artysty także pochodzącego z Göteborga. Piosenka w interpretacji Gonzáleza reklamowała niegdyś telewizory Sony Bravia. The Knife znani są ze swej niechęci do mediów - podczas publicznych wystąpień często zakładają maski. Do 2006 roku nie wykonywali koncertów na żywo, a w 2003 zbojkotowali ceremonię szwedzkiego Grammis Award, które przyznało zespołowi nagrodę Zespołu Roku.

Z Göteborga pochodzi także zespół Air France. Jego dwaj członkowie - Henrik Markstedt i Joel Karlsson tworzą muzykę z pogranicza pop i disco. Dla mnie to świetnie skomponowana, marzycielsko-taneczna muzyka, idealna na upalne wieczory.

Z kolei fan delikatnych, balladowych i smyczkowych brzmień powinien sięgnąć po göteborskiego Jensa Lekmana. Na płycie Night Falls Over Kortedala odnajdziemy pełno melodyjnych piosenek z dzwoneczkami i cymbałkami w tle.

Także w Göteborgu, narodził się osobny gatunek muzyczny - Göteborg metal, wywodzący się z nurtu melodic death metal. Jego przedstawicielem jest między innymi zespół In Flames.