Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

15/11/13 od MarcinM
W temacie: Some People Never Know

Iron Claw

Zaginieni Pionierzy Heavy Metalu

Znów Szkocja, tylko jeszcze bardziej niszowo. Bo panowie z Iron Claw nie robili kariery u boku znanego frontmana. Ba, nie nagrali w zasadzie w czasach swojej młodości żadnej płyty – debiutancki materiał zreformowanej kapeli ukazał się dopiero w 2011 roku. „A Different Game” to kawał solidnego heavymetalowego grania (hardrock to chyba niewłaściwe określenie).

Cofnijmy się jednak w czasie – w 1969 roku niejaki Alex Wilson, młody zapaleniec rockowy, zobaczył koncert grupy Led Zeppelin. To przesądziło sprawę – wkrótce, wraz z gitarzystą Jimmim Ronnie i perkusistą Ianem McDougallem zakłada kapelę. Nazwę zaczerpnęli z pierwszych wersów „21st Century Schizoid Man” King Crimson. W tym składzie grupa zaczęła szlifować swoje umiejętności na graniu bluesrockowych hitów z repertuaru takich wykonawców jak Alvin Lee i Ten Years After czy Free. Brzmieniowo zaś starali się grać ciężko, niczym Black Sabbath.

 Później oczywiście przyszedł czas na autorski repertuar, poszerzenie składu o wokalistę, drugiego gitarzystę, próby zmierzenia się z ambitną artrockową stylistyką... Zabrakło szczęścia, może trochę talentu, którym by wyróżnili się na tle podobnych kapel. Słuchając prehistorycznych nagrań nie można jednak odmówić, że Iron Claw brzmieli naprawdę topornie, być może dlatego niektórzy nazywają tę szkocką kapelę zaginionymi pionierami heavy metalu?

Dla porządku dodam, że w marcu 2013 roku reaktywacja Iron Claw dobiegła końca.