Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

23/12/13 od MarcinM
W temacie: Some People Never Know

Tamikrest

Muzyka wolnych ludzi

Tamikrest - koncert we Włoszech (2010) Tamikrest - koncert we Włoszech (2010) (fot. Alfio66 / http://en.wikipedia.org/wik...)

Tuaregowie (berberyjski lud nomadów, przemieszczający się po Saharze) mogą poszczycić się naprawdę niesamowitymi kapelami. Nie mam tutaj na myśli jedynie Tinariwen. Innym niezwykłym zespołem są nieco młodsi Tamikrest, pochodzący z Kidalu (miasto w północnym Mali).

Wojownicy pustyni (tak też się mówi o Tuaregach) coraz bardziej dają się poznać jako nie tylko waleczny i koczowniczy, ale też niezwykle muzykalny lud – członkowie Tamikrest, dzięki powszechności Internetu, poznawali muzykę takich wykonawców jak Mark Knopfler i Dire Straits, Jimi Hendrix i innych nam doskonale znanych tuzów rocka. To słychać w ich nagraniach, które noszą znamiona bliskiej nam melodyki. Może dlatego zdają się być łatwiej przyswajalni, niż najbardziej kojarzeni z berberyjską sceną Tinariwen?

Tamikrest zadebiutowali w 2010 roku albumem „Adagh”, natomiast dziś mają na koncie jeszcze dwa albumy – „Toumastin” z 2011 i „Chatma” z 2013 roku. Albumy ich wydaje słynna niezależna wytwórnia Giltterhouse Records, która ma w swoim katalogu takich wykonawców jak Wovenhand, 16 Horsepower, Mark Lanegan czy Melvins.

Szczerze przyznaję, że nie miałem jeszcze okazji sięgnąć po debiutancki krążek pustynnych rockmanów, ale te dwa kolejne wyjątkowo często grają u mnie w domu, zwłaszcza że za oknem pogoda mało afrykańska a ja należę raczej do tych ludzi, którzy działają na baterie słoneczne. Nie pozostaje też pewnie bez znaczenia fakt, że Tuaregowie i ich kultura fascynują mnie od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że po zaprezentowaniu Wam kilku nagrań Tamikrest nie pozostanę tutaj sam z moimi zainteresowaniami.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):