Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

09/10/13 od MarcinM
W temacie: Just listen, they play my song

Kto napisał te numery?

Kontrowersje wokół hitów Sterowca

„Whole Lotta Love” to utwór, który zna chyba każy fan muzyki rockowej. Zadziorny gitarowy riff, ekspresyjny, krzykliwy wokal i ten kosmiczny środek z użyciem eterofonu. Wszystko osadzone na obłędnych beatach Bonhama... Można tak długo. Ale, mówiąc szczerze, Led Zeppelin nie do końca wymyślili ten utwór.

Inspiracją do tekstu był „You Need Love” z repertuaru bluesmana Muddy Watersa, zaś maniera wokalna, którą posługuje się Plant, jest pożyczona od Steve'a Marriotta z brytyjskiej grupy Small Faces. Swego czasu utwór wywołał sporo kontrowersji, ale to nie pierwszyzna dla muzyków najsłynniejszego sterowca świata. Koniec końców, jeden z możliwie najgenialniejszych w historii muzyki rockowej riffów jest autorstwa Page'a.

 Na debiutanckiej płycie znalazł się utwór „Dazed And Confused” , również wątpliwego stuprocentowego autorstwa grupy – utwór, znany jeszcze z repertuaru Yardbirds za kadencji Jimmiego Page'a, w oryginale wykonywał piosenkarz folkowy Jake Holmes. Ta historia ciągnęła się latami – dopiero na wydanym w 2012 roku albumie koncertowym „Celebration Day” można dopatrzeć się łaskawej adnotacji: „inspired by Jake Holmes”. Mimo że Led Zeppelin tchnął w ten numer mnóstwo magii, bez której o oryginale pewnie nikt by dziś nie słyszał, to jednak trochę to smutne.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):