
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
Ludzkość widziana na zdjęciach Edwarda Steichena
Edward Steichen, z pochodzenia Luksemburczyk, dorastał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1881 roku wyemigrowali jego rodzice. Początkowo jedynie interesował się fotografią, a pracował jako malarz. Ostatecznie to fotografia stała się dla niego najważniejszą dziedziną, jednak trudno nie zauważyć malarskiego charakteru jego zdjeć, szczególnie tych wczesnych.
Rita de Acosta Lydig
(Edward Steichen / commons.wikimedia.org)
Najbardziej znane zdjęcia Steichena przedstawiają postacie światowego kina. W jego zdjęciach brak niepokoju czy niepewności. Patrząc na te fotografie ma się wrażenie pełnej harmonii i porządku. Głównym tematem byli po prostu ludzie o pięknych twarzach. Przed jego obiektywem stanęli między innymi Marlena Dietrich, Gloria Swanson, Greta Garbo, Charlie Chaplin i Eleonora Duse. Fotografie Steichena charakteryzują się miękkim światłem i łagodnym kontrastem. Artysta często wykonywał swoje zdjęcia metodą fotograwiury - druku wklęsłego, dzięki któremu niektóre jego zdjęcia wyglądały jak obrazy. Wykonał w ten sposób wiele autoportretów oraz portret włoskiej aktorki - Eleonory Duse. Niezwykle plastyczna fotografia wyglądająca jak namalowany obraz.
Steichen był członkiem stowarzyszenia Photo Secession w Nowym Jorku, którego twórcą był Alfred Steiglitz. Wywarło ono wielki wypływ na rozwój fotografii w Europie. Celem organizacji było uznanie fotografii za jedną z dziedzin sztuki. Steichen przyczynił się do promowania artystów europejskich w Stanach Zjednoczonych, organizując ich wystawy w galerii 291.
Do 1938 roku (przez ponad dziesięć lat) Edward Steichen fotografował do Vanity Fair i Vogue'a. Następnie został dyrektorem działu fotografii w słynnym Museum of Modern Art.
(Edward Steichen / commons.wikimedia.org)
Po tym wszystkim Steichen stopniowo zaczął kierować swoją twórczość w kierunku fotografii humanistycznej. Punktem zwrotnym była zorganizowana przez niego w 1955 roku, wystawa Family of Man. Była to wystawa złożona z 503 zdjęć autorstwa 273 różnych fotografów, znanych i nieznanych. Zdjęcia przedstawiały momenty i doświadczenia w życiu człowieka, takie jak narodziny, miłość, wojna czy śmierć. Celem Steichena było pokazanie uniwersalności ludzkich doświadczeń, tego, że ludzie na całym świecie są do siebie podobni i przeżywają to samo. I znowu, zdjęcia te mimo różnorodności tematycznej, są pełne spokoju, dają wrażenie lekkości i zwyczajności życia.

"Fotografowie białostoccy 1861-1915"
Książka nie tylko o starej fotografii- Diane Arbus
- Weegee: fotograf ze zdolnościami paranormalnymi
- Irving Penn: od pędzla do aparatu
- Kuba Dąbrowski: reportaże z życia
- Ryszard Horowitz
- W magicznym obiektywie Zofii Nasierowskiej: gwiazdy polskiego kina
- The Last Sitting z Marilyn Monroe
- Duet Monroe-Greene i „Black Sitting”
- Przedwojenna Polska oczami Jana Bułhaka
- Moda według Avedona