FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/11/13 od AgnesO
W temacie: ARTYŚCI

Przedwojenna Polska oczami Jana Bułhaka

Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję oglądać zdjęcia Warszawy z początków XX wieku, prawdopodobnie większość była autorstwa Jana Bułhaka.

Jan Brunon Bułhak był jednym z najsłynniejszych polskich fotografów - kronikarzy. Większą część swojej pracy poświęcał na fotografowanie Wilna, ale jest też autorem między innymi zdjęć Krakowa, Warszawy, Zamościa, Lublina i wielu innych miejsc. Swoją uwagę skupiał głównie na dokumentowaniu architektury. Dzięki niemu możemy dziś zobaczyć jak wyglądały polskie miasta przed II wojną światową. Niestety tylko część, ponieważ większość jego prac spłonęła podczas wspomnianej wojny.

Panorama of Vilnius Panorama of Vilnius (Jan Bułhak / http://pl.wikipedia.org/wik...)

 

The Saski Palace The Saski Palace (Jan Bułhak / http://pl.wikipedia.org/wik...)

Bułhak był przedstawicielem piktorializmu. Technika, która wyparła mechaniczny proces pozytywowy, pozwalała na świadomą ingerencję w fotografie. Była to jedna z technik szlachetnych, do której używano między innymi gumy i bromoleju. Zdjęcia wykonywane były w czerni i bieli lub sepii. Miały często miękką fakturę, co nadawało im malarskiego charakteru - przypominały obraz albo grafikę. Takie też są zdjęcia wykonane przez Bułhaka. Wiele z nich możemy obejrzeć w tej kolekcji w postaci pocztówek.

Warto wspomnieć, że Jan Bułhak był współzałożycielem legendarnego ZPAFu - Związku Polskich Artystów Fotografów, który istnieje do dziś i mieści się przy Placu Zamkowym w Warszawie, natomiast w wielu miastach Polski znajdują się jego oddziały. Związek powstał w 1947 roku, czyli trzy lata przed śmiercią fotografa i został pobudzony do życia dzięki przedwojennemu Fotoklubowi Polskiemu.

Jeszcze długo po śmierci Jana Bułhaka, organizowano wystawy jego prac. Ostatnią mogliśmy zobaczyć w 2006 roku w Muzeum Narodowym. Jana Bułhaka określa się dziś mianem ojca polskiej fotografii.