FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

18/10/13 od AgnesO
W temacie: HISTORIA FOTOGRAFII

Pierwsze zdjęcia Warszawy Karola Beyera

Pierwszym fotografem, który uwiecznił Warszawę na zdjęciach, był Karol Beyer. Swoje pierwsze atelier otworzył w 1845 roku. Było to pierwsze profesjonalne i stałe atelier w Polsce. Początkowo wykonywał portrety, fotografował mieszkańców Warszawy i nie tylko. Beyer zajmował się głównie kalotypią i dagerotypią. W 1851 roku poznał technikę kolodionową. Nauczył się jej od samego twórcy - Fredericka Scotta Archera. To właśnie tą techniką fotograf zaczął wykonywać zdjęcia plenerowe Warszawy i to dzięki niej mógł je powielać. Do dziś możemy oglądać jego prace - widoki ulic stolicy z lat 50-tych i 60-tych XIX wieku.

Delegacja miejska w 1861 roku Delegacja miejska w 1861 roku (Karol Beyer)

Karol Beyer zmieniał siedzby swojego zakładu dwa razy. Ostatecznie jego atelier mieściło się przy Krakowskim Przedmieściu. Oprócz zakładu fotograficznego, znajdowała się tam galeria. Był pierwszym zawodowym fotografem w Polsce. Dzięki niemu, ludzie mogli śledzić rozwój fotografii europejskiej, ponieważ organizował tam wystawy oraz cały czas sam eksperymentował z nowościami.

Beyer traktował fotografowanie i prowadzenie atelier jako wyzwanie służące nie tylko uwiecznianiu miasta i ludzi, ale także szerzeniu i promowaniu fotografii wśród mieszkańców Warszawy. Można powiedzieć, że zajmował się dokształcaniem kulturalnym. Jest przełomową postacią w historii polskiej fotografii.

Rynek Starego Miasta Rynek Starego Miasta (Karol Beyer)

 

Warszawa, budowa mostu Kierbedzia, widok z Pragi Warszawa, budowa mostu Kierbedzia, widok z Pragi (Karol Beyer)