FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/02/14 od AgnesO
W temacie: ARTYŚCI

W magicznym obiektywie Zofii Nasierowskiej: gwiazdy polskiego kina

Zofia Nasierowska miała niezwykły dar, który powodował, że każdy kto zasiadał przed jej obiektywem, wyglądał zjawiskowo. Jej styl był elegancki i subtelny. Oprócz gwiazd polskiej kultury, fotografowała także zwykłe kobiety, które przychodziły do jej zakładu, aby przez chwilę poczuć się wyjątkowo. Nasierowska im w tym pomagała.

Swój pierwszy aparat, dostała w wieku ośmiu lat, a już trzy lata później, doczekała się własnej wystawy. Nic więc dziwnego, że ktoś, kto od najmłodszych lat, wyrabia w sobie wrażliwość widzenia, jest w stanie tak doskonale uchwycić piękno. Nasierowska ukończyła Wydział Operatorski na łódzkiej filmówce, gdzie miała okazję poznać Agnieszkę Osiecką i Romana Polańskiego. Od 1956 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików - najbardziej cenionego stowarzyszenia fotograficznego w Polsce. Jej twórczość była wielokrotnie wystawiana i nagradzana za granicą, między innymi w Londynie, Budapeszcie, Sztokholmie.

Do jej najbardziej znanych fotografii należą zdjęcia z lat 60-tych i 70-tych, przedstawiające kobiece, ale także męskie postaci polskiej kultury. Jej modelkami wielokrotnie były Krystyna Janda, Beata Tyszkiewicz, Anna Jantar, Kalina Jędrusik czy przepiękna Barbara Brylska. Każdy z portretów jest wyjątkowy i przemyślany. Delikatne twarze, podkreśla zawsze subtelna poświata dookoła. Prace Nasierowskiej to obrazy piękna w czystej postaci. Nawet dość wulgarną urodę Kaliny Jędrusik, fotografka potrafiła okiełznać za pomocą aparatu i nadać jej delikatny wygląd. Nasierowska fotografowała także pełnych klasy i elegancji, mężczyzn - aktorów, reżyserów, pisarzy, artystów estradowych. Przed jej obiektywem zasiadał Piotr Fronczewski i Gustaw Holoubek.

Ciekawostką jest, że oprócz niezwykłego talentu fotograficznego, Nasierowska miała też talent kulinarny. Fotografka współtworzyła książkę Fotografia smaku, do której gotowała i fotografowała. I w kwestii gotowania jakoś zaufałabym Pani Nasierowskiej z zawiązanymi oczami, bo jeśli ktoś ma tak wspaniałą wrażliwość estetyczną - musi świetnie gotować:)