FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

29/10/13 od AgnesO
W temacie: ARTYŚCI

Moda według Avedona

Mówi się, że Richard Avedon zrewolucjonizował fotografię portretową i oswobodził modelki. Faktycznie, trudno wyobrazić sobie współczesnego Vogue'a czy Harper's Bazaar bez jego nazwiska.

Avedon urodził się w Nowym Jorku i jeszcze jako chłopiec, fotografował za pomocą Brownie Kodaka. Jego matka pochodziła z rodziny posiadającej manufakturę sukien, stąd wczesne zainteresowanie Avedona modą. Swoją karierę rozpoczął w 1944 roku właśnie w magazynie Harper's Bazaar. W późniejszych latach zaczął fotografować do Vogue'a i do magazynu Life. W międzyczasie zdążył założyć własne studio, które później przeszło do historii.

(Richard Avedon)

Richard Avedon zupełnie zmienił dotychczasowe postrzeganie mody i to, jak powinny wyglądać modelki na zdjęciach. Fotografował je zupełnie inaczej niż robiono to do tej pory. Dał im swobodę i pozwolił na spontaniczne gesty. Na jego zdjęciach modelki przestały wyglądać jak sztywne manekiny jedynie prezentujące ubrania. Stały się żywymi postaciami - śmiały się, miały naturalną mimikę i gesty. Co za tym idzie, miał też oryginalne podejście do sposobu prezentowania ubioru. Starał się by ubrania układały się naturalnie, wraz z ruchem ciała kobiety. W czasach kiedy modelka podczas sesji miała tylko wykonywać rozkazy fotografa i pozować tak jak chciał, myślenie i wrażliwość Avedona na modę, było rewolucją. 

(Richard Avedon)

Jego sposób fotografowania mody miał swoje odzwierciedlenie w fotografii portretowej. Do swojego studia zapraszał najbardziej znane i cenione osobistości na świecie. Wykonywał minimalistyczne portrety, najczęściej czarno-białe i na jasnym tle. Nie potrzebował ozdobników, tylko twarzy pełnej emocji.         

Trudno powiedzieć, czy którykolwiek z fotografów pracował z taką ilością znanych ludzi ze świata muzyki, filmu, czy polityki. Avedon fotografował Beatlesów, Dalajlamę, Twiggy, Andy'ego Warhola, Marilyn Monroe, oczywiście Audrey Hepburn i wielu innych. Hepburn była jego muzą. Twierdził, że jej doskonały portret jest już stworzony przez nią samą. Twierdził też, że nie jest w stanie zinterpretować portretu Audrey, a jedynie zarejestrować coś perfekcyjnego i skończonego.

Marilyn Monroe Marilyn Monroe (Richard Avedon)

Avedon chciał wywołać ciekawe reakcje u swoich bohaterów, dlatego wizyty gości w jego studiu nie były tylko zwykłą sesją zdjęciową. Prowadził on długie rozmowy, często bardzo intymne. Dzięki temu powstały wyjątkowe, zaskakujące i niezapomniane portrety gwiazd, które zna każdy.