FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

20/09/13 publiczna
W temacie: WYDARZENIA

Paris Photo - święto fotografii

Każdego roku w listopadzie, w europejskiej stolicy sztuki - Paryżu, odbywają się światowe targi fotografii Paris Photo. Był to główny powód, dla którego dwa lata temu po raz pierwszy z przyjaciółką odwiedziłyśmy Paryż.

Byłyśmy podekscytowane samym faktem znalezienia się w tym niezwykłym mieście, a co dopiero możliwością zobaczenia na własne oczy tak ogromnej ilości prac twórców, których od dawna podziwiamy. I rzeczywiście, w wielkiej hali Grand Palais, która zresztą została wybudowana z myślą o największych wystawach, co roku gromadzi się prace około stu pięćdziesięciu galerii i dwóch tysięcy artystów. Można zobaczyć wystawy takich agencji jak legendarna Magnum Photos, prace wybitnych artystów jak Henri Cartier-Bresson, Diane Arbus, Annie Leibovitz, Elliott Erwitt i wielu innych.

Co ciekawe, w targach bierze udział także warszawska Galeria Asymetria, której kuratorem jest Rafał Lewandowski. Jest to galeria, o której sama dowiedziałam się właśnie w Paryżu podczas targów, ponieważ w naszym kraju o małych, ale ambitnych galeriach ze wspaniałymi zbiorami, mówi się mało. Niestety, bo Asymetria to miejsce, które zasługuje na nieco więcej uwagi.

Targi trwają przez trzy dni, bilety można kupić przez internet na oficjalnej stronie: http://www.parisphoto.com/pari... lub na miejscu. Niestety wadą jest, że zakupiony jednego dnia bilet wstępu, uprawnia jedynie na wejście w tym jednym dniu, nie istnieją karnety trzydniowe. Jest to tym bardziej bolesne, ponieważ przez jeden dzień nie jesteśmy w stanie obejrzeć tak ogromnej ilości fotografii, a nawet jeśli jesteśmy, to po wyjściu, niewiele z nich zostaje w pamięci. Ale trzeba się z tym pogodzić, ponieważ w końcu są to targi, które ściągają przede wszystkim kolekcjonerów i kuratorów, którzy kupują prace za ogromne pieniądze.

Dla pasjonatów fotografii jest to wydarzenie, którego nie można ominąć, natomiast ja, po dwóch edycjach stwierdzam, że takiej ilości obrazów starczy mi na kolejne kilka lat i wybieram bardziej kameralne wystawy. I na szczęście dla ludzi, takich jak ja, istnieje rozwiązanie. W ramach Paris Photo, oprócz głównej wystawy w Grand Palais, odbywają się klasyczne wystawy w paryskich galeriach, np. Jeu de Paume, do której w 2011 roku podczas targów, utworzyła się najdłuższa kolejka, jaką widziałam, żeby podziwiać prace Diane Arbus.

 

  • Paris Photo Paris Photo (Agnieszka Ostrowska)
  • Paris Photo Paris Photo (Agnieszka Ostrowska)
  • Paris Photo Paris Photo (Agnieszka Ostrowska)
  • Paris Photo Paris Photo (Agnieszka Ostrowska)
  • Paris Photo Paris Photo (Agnieszka Ostrowska)