FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/10/13 od AgnesO
W temacie: ARTYŚCI

Helmut Newton

Kochał kobiety czy ich nienawidził?

Pisząc notatkę na temat historii aktu, jedynie wspomniałam o Helmucie Newtonie. Jest to bardzo ważna postać, której chciałabym poświęcić ten artykuł.

Helmut Newton urodził się w Berlinie. Mieszkał w Singapurze, był obywatelem Monako, miał australijski paszport. W 1961 roku osiedlił się w Paryżu, żeby pod konieć życia mieszkać w Los Angeles. Był wielkim kosmopolitą, o czym świadczyć mogą również jego fotografie, często robione wewnątrz hotelowych pokoi. Jeszcze w Berlinie, Newton uczył się u znanej z fotografii mody, portretów i aktów - Yvy (Else Simon), która w 1942 roku zginęła na Majdanku. W Singapurze pracował jako fotograf dla gazety Straits Times. Fotografią mody zajął się pod koniec lat 50-tych i niedługo po tym przeniósł się do Paryża, gdzie pracował i mieszkał przez 25 lat. Fotografował do amerykańskich, brytyjskich, francuskich i włoskich wydań Vogue'a, Elle, Marie Claire, Jardin de Modes oraz dla amerykańskiego Playboya.

(Helmut Newton)

Niepowtarzalny styl Helmuta Newtona szokował i zachwycał. Dla tych, którzy uwielbiali jego zdjęcia, był geniuszem i prekursorem nowego stylu. Ci, którzy byli jego przeciwnikami, oskarżali go o pogardę dla mody i o to, że nienawidzi kobiet. Faktycznie, jego zdjęcia mogły wzbudzać silne kontrowersje, przede wszystkim z powodu sposobu ukazywania na nich kobiet, szczególnie w momencie, kiedy walczyły o swoją pozycję w społeczeństwie. Z jednej strony przedstawia kobiety wyzwolone, silne, dążące do androginiczności, z drugiej pragnące zachować swoją tradycyjną kobiecą tożsamość. Newton starał się na swój sposób zobarazować tę nową sytuację, w której w tamtych latach znalazło się społeczeństwo kobiece. Nie stronił też od sadomasochistycznych i fetyszystycznych podtekstów.

  (Helmut Newton)

 

(Helmut Newton)

 

Big Nudes Big Nudes (Helmut Newton)

Mimo wszystkich oskarżeń, jakie padały w kierunku Newtona, trzeba przyznać mu to, że był artystą konsekwentnym. Dokładnie wiedział w jaki sposób chce pokazać kobiece piękno i jak osiągnąć pożądany efekt. Kobiety na jego fotografiach wyglądają jak boginie, które żądzą światem.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):