
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
Ludzie ze zdjęć.
Kto z nas nie lubi oglądać zdjęć ludzi? Niewiele znam takich osób. Zdjęcia rodziców z dawnych lat, nas samych z wczesnego okresu, portrety ludzi z odległych zakątków świata czy z ulic, na których mieszkamy. Jesteśmy ciekawi, co myśleli w trakcie robienia im zdjęcia, czemu się uśmiechają, czemu są smutni, gdzie szli, kim są.
Fotografie ludzi mogą opowiedzieć o wiele więcej niż jeden cały tekst. Emocje, mimika, gesty, ubranie, pomieszczenie, w którym zostało zrobione zdjęcie - to wszystko opowiada nam jakąś historię.
Oczywiście fotografia pozostawia nam także duże pole do interpretacji.
Na wystawie "Czas wolny" w warszawskiej Zachęcie, jeszcze tylko przez dwa dni będziemy mogli oglądać zdjęcia takich autorów jak Tadeusz Rolke, Wojeciech Plewiński, Jan Morek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński - wybitnych polskich fotografów nie tylko reportażowych. Wystawa ma na celu ukazanie życia ludzi w PRL-u poza ich sztywnym czasem pracy. Zobaczymy tam przede wszystkim czarno-białe zdjęcia uśmiechniętych, swobodnych ludzi, z dala od grafików i zadań, jakie stawiał przed nimi ustrój. Poza pracą istniało ich drugie życie.
Warto przyjrzeć się wymienionym wyżej nazwiskom, jeśli jeszcze ich nie znamy, nie tylko ze względu na aktualną wystawę w Zachęcie, ale także dlatego, że są twórcami niezwykle ciekawej historii fotografii w Polsce.
Ponadto zdjęcia Wojciecha Plewińskiego będzie można oglądać od 27 września do 26 października w Galerii Asymetria przy Jakubowskiej 16 w ramach wystawy Wojciech Plewiński/ Ronit Porat Reminiscencje/ Hippocampus.

"Fotografowie białostoccy 1861-1915"
Książka nie tylko o starej fotografii- Diane Arbus
- Weegee: fotograf ze zdolnościami paranormalnymi
- Irving Penn: od pędzla do aparatu
- Kuba Dąbrowski: reportaże z życia
- Ryszard Horowitz
- W magicznym obiektywie Zofii Nasierowskiej: gwiazdy polskiego kina
- The Last Sitting z Marilyn Monroe
- Duet Monroe-Greene i „Black Sitting”
- Przedwojenna Polska oczami Jana Bułhaka
- Moda według Avedona