Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Architektura jako rzeźba

O Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków, uznawanym za ikonę XX-wiecznej architektury, jest Muzeum Guggenheima, które znajduje się w Nowym Jorku. Projektem muzeum zajął się jeden z najważniejszych architektów ubiegłego wieku - Frank Lloyd Wright, którego nazwisko warto chociaż kojarzyć (ten sam architekt stworzył równie rozpoznawalny budynek- dom Falling Water).

W muzeum znalazły swoje miejsce dzieła Guggenheima - inwestora i pomysłodawcy powstania muzeum. Zadaniem, jakie postawił Guggenheim przed 70-letnim wówczas architektem, było stworzenie architektury niepowtarzalnej, która sama w sobie przyciągać będzie do obejrzenia. Jak widać to zadanie udało się architektowi.

(http://www.bryla.pl/bryla/5...)

Muzeum miało formę jednej wielkiej spirali, która oprowadzała obserwatora po wystawie. Co więcej, aby obejrzeć znajdujące się w muzeum dzieła, trzeba było wjechać windą na samą górę, by powoli zmierzać ku dołowi oglądając przy tym dzieła. Spirala porównywana jest przez niektórych do wielopoziomowych garaży, które jak na czasy, w których powstały zdawały się być odkryciem symbolizującym mobilność. 

(gomattolson/ http://commons.wikimedia.or...)

Zwieńczeniem budynku, który swoim kształtem przypomina wbity w ziemię stożek, jest kopuła, świetlik, który oświetla atrium.

(http://www.wiadomosci24.pl/...)

Krytycy wytykali zrealizowanemu projektowi Wrgihta to, że jako muzeum nie spełnia świetnie swoich funkcji. Krytykowano niewielki dostęp światła dziennego do pokazywanych wewnątrz prac pomimo wielkiego świetlika, fakt, że aby zobaczyć pewne dzieła trzeba się odsunąć do samej barierki, bo brak dystansu między odbiorcą a dziełem utrudniał jego odbiór. Jedno jest jednak pewne. Czy ta architektura sprawdza się w 100% jako muzeum czy nie, to architekt stworzył zgodnie z założeniami obiekt wyjątkowy, obok którego nie możemy przejść obojętnie, będący rzeźbą samą w sobie i znacząco odcinającą się od otaczającej architektury Nowego Jorku.  Muzeum ukończono w 1959 roku. Było ono emocjonalnie odbierane wtedy, ale i dziś nie pozostawia nas obojętnymi na jego wygląd.

Poniżej zdjęcie z budowy muzeum.

(Library of Congress/ http://pl.wikipedia.org/wik...)