FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

16/10/13 od AgnesO
W temacie: ARTYŚCI

Surrealizm Mana Raya

"I do not photograph nature. I photograph my visions."

Kolejny artysta, którego miłością była nie tylko fotografia - Emmanuel Radnitzky, znany jako Man Ray. Początkowo studiował malarstwo. Uczył się także rysunku, pracował jako malarz i rzeźbiarz. Jednak to dzięki fotografii jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów.

(Man Ray)

Man Ray przez długi czas pracował w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi z Marcelem Duchampem. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu surrealizmu i dadaizmu. Został współzałożycielem grupy New York Dada. W 1951 roku powrócił do Paryża, gdzie całkowicie poświęcił się fotografii.

Jego muzą była Kiki de Montparnasse - francuska modelka i aktorka, którą fotografował. Robił zdjęcia także Jamesowi Joyce'owi, Gertrude Stein i Jean Cocteau. Razem z Lee Miller rozwinął proces solaryzacji. Eksperymentował na różne sposoby, wykonując portrety i akty. Jest twórcą procesu zwanego rayografią - fotogramem. To technika, w której nie używa się aparatu fotograficznego. Polega on na układaniu przedmiotów na materiale światłoczułym w ten sposób, aby rzucały na niego swój cień. Dzięki temu powstawały dziwaczne, surrealistyczne obrazy.

Man Ray and Salvador Dali Man Ray and Salvador Dali (Carl van Vechten)

Ekscentryczny Man Ray z pewnością zrewolucjonizował dotychczasowy fotograficzny świat. Nikt wcześniej nie fotografował ludzi tak, jak on. Jego portrety niby zwyczajne, miały charakter oniryczny. W swoim artystycznym, paryskim środowisku był podziwiany, a inspirację prawdopodobnie znajdował co krok. Nie może być inaczej gdy każde wyjście wieczorem kończy się spotkaniem Salvadora Dalego, Pabla Picassa albo Gertrude Stein.