"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/11/10 od nat
W temacie: Rumunia

Podróżowanie po Rumunii, czyli jak dotrzeć do celu.

kilka prostych wskazówek

Rumunia jest piękna i dostarcza niezapomnianych wrażeń również w podróży. Człowiek uczy się cierpliwości i elastyczności. Nie sposób trzymać się sztywnego planu, bo rumuńskie koleje i autobusy rządzą się swoimi prawami.

Co warto wiedzieć?
 

1. Ceny pociągów i autobusów są porównywalne do polskich. Aczkolwiek najtaniej i najwygodniej jest się przemieszczać autobusami i busami. Kolej podmiejska również jest tania, ale jej standardy pozostawiają wiele do życzenia.
 

2. Bilety autobusowe rzadko są sprzedawane w kasie, częściej u kierowcy, bądź też - co zaskakuje - od chłopczyka siedzącego w pobliżu kierowcy.
 

3. Rozkłady jazdy pociągów i autobusów dostępne są zarówno na stacjach jak i w Internecie. Czasami są aktualne …a czasami nie. Dlatego dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że zawsze w podróży może zdarzyć się coś nieprzewidzianego.
 

4. W informacjach na stacjach autobusowych prawie niemożliwe jest by porozumieć się po angielsku. Można próbować swoich sił w rumuńskim, wspomagać się gestami albo po prostu poszukać młodych ludzi, którzy w większości z angielskim się już zetknęli.
 

5. Decydując się na taksówkę trzeba być uważnym. I na samym początku poprosić o włączenie taxometru. Inaczej zapłacimy dużo więcej.
 

6. Jeśli nie ma już żadnego busa i odjechał ostatni pociąg zawsze zostaje autostop. W Rumunii bardzo popularny i wiele osób z niego korzysta – od nastolatków po babcie. Warto jednak pamiętać, że kierowcy dosyć często oczekują drobnej opłaty za taką przysługę.

  • na Wołoszczyźnie na Wołoszczyźnie (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq