Autor olekc
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 72 (+294/-0)
Komentarze 8 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

26/11/11 publiczna

Podróż do Pragi

Jak ominąć opłaty PKP

Praga stała się wśród turystów zagranicznych spoza Europy jednym z głównych celów podróży obok Amsterdamu, Berlina i Paryża. Osobiście uważam, że miastem oferującym znacznie więcej zagranicznemu turyście jest na przykład Kraków. Myślę, że duża obecnie moda na wyjazdy do Pragi wzięła się z liberalnego podejścia do lekkich narkotyków i ogólnej ich dostępności.
Można się dobrze zabawić w Pradze tylko trzeba bardzo uważać na kieszonkowców, bardzo dużo kradną, szczególnie w miejscach mocno zatłoczonych przez turystów.
 

Praga Praga (Olek)

 

Informacje, które podam poniżej są w pełni legalne a uzyskałem je od bardzo miłej pani w centrum obsługi klienta na dworcu centralnym w Warszawie.

Do Pragi można tanio pojechać na 2 sposoby. Pierwszy sposób to znalezienie odpowiednio wcześniej promocji pkp na pociąg bezpośredni. Kosztuje to wtedy niecałe 20 euro w jedną stronę czyli około 80zł. Jeżeli jednak nie uda nam się zaplanować wycieczki i kupić biletów w promocji, których liczba jest ograniczona i w pewien piątek po pracy lub szkole postanowimy pojechać do Pragi to nie wszystko stracone.

Można lekko ominąć opłaty pkp za połączenia międzynarodowe kupując bilet łączony do granicy Polskiej a później do Pragi już w Czechach.
Koszt biletu łączonego to 29zł (za bilet studencki) + około 300 koron czeskich w jedną stronę. Wychodzi podobnie bo po przeliczeniu po obecnym kursie jest to mniej więcej w sumie 80zł.

Aby ominąć dodatkowe opłaty należy kupić w Polsce bilet na pociąg do Zebrzydowic, należy tylko sprawdzić dokładnie czy jest to ten sam co jedzie później do Pragi. Jak już znajdziemy się w Zebrzydowicach to przychodzi część najtrudniejsza czyli przetrwanie odcinka między granicami. Bilet na odcinek między Zebrzydowicami a Bohuminem kosztuje około 15zł więc dla świętego spokoju można go kupić u konduktora jeżeli będzie sprawdzał ale zazwyczaj aż do Bohumina nikt się w pociągu nie pokazuje. Jak pociąg zatrzyma się już w Bohuminie można spokojnie z niego wyjść i na stacji kupić bilet na pociąg do Pragi u pani w okienku. Nie trzeba kupować u konduktora bo pociąg na stacji stoi blisko 2 godziny. W Czechach można dostać dodatkową zniżkę na bilet grupowy jadąc już w 2 lub 3 osoby więc opłaca się kupować razem. Tym sposobem omijamy dodatkowe opłaty pkp za bilet międzynarodowy będąc cały czas w tym samym pociągu, w którym nasi współpasażerowie w przedziale zapłacili prawie dokładnie 4 razy więcej za bilet i nie mają z tego tytułu żadnych dodatkowych wygód.

Powrót wygląda dokładnie tak samo tylko w drugą stronę. Należy kupić bilet do Bohumina w Czechach a potem już po Polskiej stronie bilet z Zebrzydowic do domu. Pociąg, wliczając w to postój na granicy, jedzie około 10 godzin. Warto więc jechać w nocy aby się wyspać.

Należy bardzo uważać szczególnie na postoju w Bohuminie bo grasuje tam bardzo dużo bardzo nieprzyjemnie wyglądających ludzi. Wchodzą do pociągi i zaglądają do przedziałów a później wysiadają. Podejrzewam, że szukają słabo pilnowanych bagaży. Radzę podczas postoju zachować czujność i najlepiej przez całą podróż w jakiś sposób być przymocowanym lub przytulonym do bagażu.

  • Praga Praga (Olek)
Ostatnio komentowane notatki autora:
24/05/2012 olekc

Zapiekanka w Krakowie

Plac Nowy
3 komentarze, ostatni z 21/09/2014 od pinot
12/12/2011 olekc

Zwiedzanie Mediolanu

3 komentarze, ostatni z 30/05/2014 od Biedrona