Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

14/04/14 od ruda
W temacie: Pieszo

Karczówka

perła Kielc

Choć nazwa Karczówka odnosi się do samego wzniesienia w paśmie Kadzielńańskim, to używa się jej również do określenia znajdującego się na górze kościoła p.w. Świętego Karola Boromeusza i klasztoru pallotynów.

Zarówno kościół, jak i klasztor zostały ufundowane przez biskupa Marcina Szyszkowskiego, jako wotum dziękczynne za ominięcie Kielc przez zarazę. Obie budowle wzniesiono w stylu późnorenesansowym i wczesnobarokowym. W XVIII dobudowano od strony wschodniej budynki gospodarcze, a całość terenu otoczono murem z basztami i reprezentacyjną bramą. Warto podkreślić, że również Karczówkę nie ominęły wojska szwedzkie, które w 1655 roku złupiły klasztor. O wydarzeniu tym przypomina obraz, jaki znajdziemy zaraz po wejściu do kościoła.

Kościół p.w. Świętego Karola Boromeusza Kościół p.w. Świętego Karola Boromeusza (ruda)

Spojrzenie na klasztor przez bramę. Tu często fotografuję się młode pary, które biorą ślub w kościele na Karczówce. Spojrzenie na klasztor przez bramę. Tu często fotografuję się młode pary, które biorą ślub w kościele na Karczówce. (ruda)

Obecnie Karczówka jest istotnym elementem w życiu kielczan. Po pierwsze jest ważnym punktem odniesienia w topografii miasta – widać ją z bardzo wielu miejsc w Kielcach. Po drugie, kościół Św. Karola Boromeusza jest bardzo często wybierany przez młode pary, które planują zawrzeć święty związek małżeński. W „sezonie ślubnym” uroczystości te odbywają się praktycznie co godzinę, a nieprzerwany tłum gości kręci się cały czas po wzgórzu. Po trzecie, z Karczówki rozciąga się jedna z ładniejszych panoram na Kielce.

Jeśli postanowicie odwiedzić Karczówkę, to musicie pamiętać, że na jej szczyt nie można wjechać samochodem (wyjątkiem są śluby i inne kościelne uroczystości). Auto najlepiej jest zostawić na ulicy biegnącej w stronę wzgórze (ul. Karczówkowska). Zachęcam nie tylko do odwiedzenia samego klasztoru, lecz również do przespacerowania się po pięknym terenie wokół niego, porośniętym starodrzewiem sosnowym, który obięty jest ochroną rezerwatową (Rezerwat Przyrody Karczówka).  

widok z Karczówki na Kielce widok z Karczówki na Kielce (ruda)

Kolejne spojrzenie na Kielce z Karczówki Kolejne spojrzenie na Kielce z Karczówki (ruda)

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot