
18 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Kielecki Plac Artystów
Sztuka w przestrzeni miejskiej
Plac, znajdujący się u zbiegu ulic Sienkiewicza i Kapitulnej przez lata nie wyglądał zbyt zachęcająco. Trochę roślin, kiosk oraz betonowa fontanna, która i tak najczęściej nie działała. Kiedy w 2002 roku zaczęto modernizować główny, kielecki deptak - ulicę Sienkiewicza, zwaną Sienkiewką, również plac miał doczekać się zmian. W 2004 utworzono w tym miejscu Plac Artystów. Zniknęła okropna, betonowa fontanna, za to pojawiła się jej bardziej nowoczesna wersja wraz z wodnymi gejzerami. Zniknęły rośliny, a przestrzeń otworzyła się na park oraz mury okalające Pałac Biskupów Krakowskich. Dzięki tym zabiegom architektonicznym, kieleckie centrum znacznie się powiększyło.
Z założenia Plac Artystów ma przybliżać kielczanom sztukę, nie tylko przez znajdującą się przy nim galerię obrazów, ale również plenerowe instalacje, które cyklicznie się na nim pojawiają. Oprócz tego, na placu odbywają się koncerty, Pieśniogrania, np. wspólne kolędowanie. Od tego roku, tuż obok, do budynku dawnego przedszkola, przeniosło się BWA czyli Biuro Wystaw Artystycznych, gdzie obecnie można obejrzeć fotografie ukazujące piękno regionu.
Początkowo kielczanie byli do Placu Artystów nastawieni sceptycznie. Że brak zieleni, że tak pusto, itd. Obecnie miejsce to przyciąga mieszkańców Kielc w różnym wieku - dzieciaki latem taplają się w fontannach, fani deskorolek i BMX trenują na schodach lub samej płycie placu, nieco starsze osoby spacerują lub siedzą na ławeczkach.
Plac Artystów - wystawa Ludwiki Ogorzelec
(R.Zagórski)
Montowanie instalacji Ludwiki Ogorzelec
(R.Zagórski)
A oto filmowe inspiracje z Placu Artystów:
