Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/04/14 od ruda
W temacie: Pieszo

Kielecki Plac Artystów

Sztuka w przestrzeni miejskiej

Plac, znajdujący się u zbiegu ulic Sienkiewicza i Kapitulnej przez lata nie wyglądał zbyt zachęcająco. Trochę roślin, kiosk oraz betonowa fontanna, która i tak najczęściej nie działała. Kiedy w 2002 roku zaczęto modernizować główny, kielecki deptak - ulicę Sienkiewicza, zwaną Sienkiewką, również plac miał doczekać się zmian. W 2004 utworzono w tym miejscu Plac Artystów. Zniknęła okropna, betonowa fontanna, za to pojawiła się jej bardziej nowoczesna wersja wraz z wodnymi gejzerami. Zniknęły rośliny, a przestrzeń otworzyła się na park oraz mury okalające Pałac Biskupów Krakowskich. Dzięki tym zabiegom architektonicznym, kieleckie centrum znacznie się powiększyło. 

Z założenia Plac Artystów ma przybliżać kielczanom sztukę, nie tylko przez znajdującą się przy nim galerię obrazów, ale również plenerowe instalacje, które cyklicznie się na nim pojawiają. Oprócz tego, na placu odbywają się koncerty, Pieśniogrania, np. wspólne kolędowanie.  Od tego roku, tuż obok, do budynku dawnego przedszkola, przeniosło się BWA czyli Biuro Wystaw Artystycznych, gdzie obecnie można obejrzeć fotografie ukazujące piękno regionu.

Początkowo kielczanie byli do Placu Artystów nastawieni sceptycznie. Że brak zieleni, że tak pusto, itd. Obecnie miejsce to przyciąga mieszkańców Kielc w różnym wieku - dzieciaki latem taplają się w fontannach, fani deskorolek i BMX trenują na schodach lub samej płycie placu, nieco starsze osoby spacerują lub siedzą na ławeczkach. 

Plac Artystów - wystawa Ludwiki Ogorzelec Plac Artystów - wystawa Ludwiki Ogorzelec (R.Zagórski)

Montowanie instalacji Ludwiki Ogorzelec Montowanie instalacji Ludwiki Ogorzelec (R.Zagórski)

A oto filmowe inspiracje z Placu Artystów:

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot