Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

21/10/13 od Antisaina
W temacie: Religia

Zapomniana cerkiew z Regietowa

kościół w Żółkiewce

Podczas przejazdu przez województwo lubelskie, zastał nas już prawie wieczór. Zrobiliśmy postój, a widząc, że mały drewniany kościółek jest otwarty - weszliśmy do niego. Coś nam nie pasowało, konstrukcja świątyni wyglądała bardzo znajomo.

Trafiliśmy do dawnej cerkwi greckokatolickiej, wybudowanej w 1864 roku w... Regietowie Niżnym. Gdzie jest Regietów? Na południe od Gorlic. Przypomnę, że rzecz dzieje się pod Lublinem. Cerkiew została wybudowana w stylu późnołemkowskim, tak jak wiele cerkwi łemkowskich z tego terenu.

Ołtarz kościoła polskokatolickiego w Żółkiewce Ołtarz kościoła polskokatolickiego w Żółkiewce (Barbara Ciach)

Sama budowla jest drewniana o konstrukcji zrębowej. Ma charakterystyczną trójdzielną konstrukcję składającą się z nawy nad którą znajduje się wieżyczka zwieńczona latarnią z baniastym hełmem, kruchty nad którą góruje mała wieża i najważniejszej części - prezbiterium. Dach niestety blaszany, a nie jak niegdyś bywało - gontowy. W środku drewniane ołtarze, a po ikonostasie nie ma śladu.

Ołtarze boczne w Żółkiewce Ołtarze boczne w Żółkiewce (Barbara Ciach)

Cerkiew funkcjonowała w Regietowie, aż do roku 1947, kiedy to nastąpiła Akcja Wisła. W jej wyniku miejscowość praktycznie przesała istnieć. Parę lat później konstrukcja świątyni została przeniesiona do Żółkiewki, na potrzeby tamtejszej nowej parafii polskokatolickiej.

Tak, polskokatolickiej. To jeszcze coś innego niż grekokatolicyzm. Należą oczywiście do kościoła katolickiego, jest to odmiana starokatolicyzmu.