Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Drewniany kościół w Jasienicy Rosielnej

barok potrafi zaskoczyć

Zjechaliśmy parę kilometrów z trasy by go zobaczyć. Chyba nikt nie żałował. W ciepłej oprawie, barwnej w jesienne liście, prezentował się wspaniale. Widziałam wiele kościołów barokowych, więc z zasady już nie robią na mnie wielkiego wrażenia. Jednak czasami jeszcze zdarzy się perełka.

Barokowy drewniany kościół w Jasienicy Rosielnej Barokowy drewniany kościół w Jasienicy Rosielnej (Barbara Ciach)

Całość przypominała murowane świątynie barokowe, jakich przecież wiele. Jednak zdecydowanie głównym budulcem tej świątyni jest drewno. Dwuwieżowa fasada osiemtastowiecznego kościoła nawiązuje do architektury murowanej. Jest to rzadko spotykana rzecz. Jedynie podmurówka wykonana jest z innego materiału.

Wnętrze zdobi dziewiętnastowieczna iluzjonistyczna polichromia, autorstwa Jana Tabińskiego. Świątynia ciągle jest wykorzystywana do celów sakralnych, co potwierdziły płatki kwiatów rozsypane na kościelnym dywanie - prawdopodobnie przygotowanie do ślubu, który miał się odbyć po południu.

Wnętrze kościoła w Jasienicy Rosielnej Wnętrze kościoła w Jasienicy Rosielnej (Barbara Ciach)

Na terenie kościoła, tuż za prezbiterium, znajduje się kapliczka, do której niestety drogę zagrodziło nam pocięte już drzewo. Zwalenie się takiego ciężaru na budowlę spowodowałoby znaczne szkody, tym bardziej, że w zasięgu rażenia było prezbiterium w którym stoi ołtarz główny.

Ścięte drzewo na terenie kościoła Ścięte drzewo na terenie kościoła (Barbara Ciach)

Warto zwrócić uwagę na dzwonnicę. Dzwony w niej są poruszane przez specjalny mechanizm, który nimi porusza. Co prawda, ta konkretna budowla jest kamienna, jednak nie psuje to całości. Ładnie wpasowuje się w kamienne ogrodzenie, a drewniany kościół w drzewa.

Dzwonnica w Jasienicy Rosielnej Dzwonnica w Jasienicy Rosielnej (Barbara Ciach)