Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/01/14 od Antisaina
W temacie: Religia

Cofnięty ikonostas

w Powroźniku

Powroźnik znajduje się niedaleko Krynicy, a w nim, jak to zazwyczaj bywa w Beskidzie Niskim, znajduje się cerkiew. Wybudowana jako grekokatolicka, jednak obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. I niekoniecznie trzeba o tym przeczytać w przewodniku czy na tablicy informacyjnej przed zabytkiem. W tym wypadku to widać, i to dosłownie.

Ściana ikonostasu jest cofnięta, tak by można by wierni widzieli co się dzieje przy ołtarzu. Właściwie układ jest identyczny z układem spotykanym w kościołach, z tą różnicą, że zamiast obrazów, są ikony porozwieszane na ścianach, obok, na tęczy i nad ołtarzem.

Ołtarz w Powroźniku Ołtarz w Powroźniku (B. Ciach)

Cofnięcie nastąpiło po zamienieniu cerkwi grekokatolickiej w kościół rzymskokatolicki, aby można było odprawiać mszę jak w kościele. Potrzebne do tego było rozbicie ściany ikonostasu, co jest widoczne do dzisiaj.

Część ikonostasu na belce tęczowej Część ikonostasu na belce tęczowej (B. Ciach)

Słyszałam, że są pomysły aby ikonostas scalić w ścianę, tak jak kiedyś wyglądał. Jeszcze rok temu oczywiście taki pomysł można było przeprowadzić, wystarczyła tylko decyzja proboszcza. Obecnie sprawa jest "grubsza", ponieważ wszelkie zmiany mogą spowodować konsekwencje... a to za sprawą wpisu obiektu na listę UNESCO.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):