Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Podhalański skarb UNESCO

kościół w Dębnie

Znajduje się tuż obok Zalewu Czorsztyńskiego, poniżej lustra wody. Od podtopienia wieś i kościół chroni specjalnie wybudowany w tym celu wał. Opisany już wiele lat temu. Sama posiadam w domu jedną ze starych publikacji na temat tego obiektu. Pomimo upływu lat, nadal zachwyca i przyciąga bardziej wymagających turystów. Chyba najlepiej opisany i najlepiej znany zabytek drewniany w Polsce.

Kościół w Dębnie Podhalańskim Kościół w Dębnie Podhalańskim (Barbara Ciach)

Cały drewniany, z wieżą, gryty gontem. Zapewne już tym maszynowym, a nie robionym starym dobrym sposobem - ręcznie. Wybudowany w XV wieku. Charakterystyczną izbicę (wieżę) dobudowano w XVII wieku. Pomimo to prezentuje się wspaniale. Od setek lat w niezmienionym kształcie.

Najciekawsze jest jednak wnętrze - unikatowe w skali europejskiej. Zachwyt wzbudza polichromia patronowa (malowana według szablonów czyli tzw. patronów). Malowidła takie tworzono przykłądając patron z kartonu lub skóry do drewnianej powierzchni pokrywając farbą. Dębno jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości malowideł patronowych.

Inne ciekawe elementy wnętrza to kwadratowe cymbałki z XV wieku. DLaczego taie niezwykłę te cymbałki? Podobno wbrew prawom fizyki najgrubsza i najdłuższa płytka wydaje najwyższy dźwięk, a najcieńsza – najniższy. W znanych powszechnie cymbałkach jest odwrotnie. Sama wartość muzyczna tych cymbałków do mnie nie przemawia, jednak to, że są jedne z pięciu na świecie - już tak...

Wnętrze kościoła w Dębnie Podhalańskim Wnętrze kościoła w Dębnie Podhalańskim (Barbara Ciach)

Fanom sztuki sakralnej polecam zwrócić uwagę na późnogotycki ołtarz z XVI wieku, gotycki krucyfiks, nietypowe tabelnakulum, starsze niż sam kościół figury św. Mikołaja i Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

W miesiącach letnich wokół kościoła wypasane są owce, jednak nie należy się nadto zbliżać, bo właściciel czuwa ;)

Owce pod kościołem w Dębnie Podhalańskim Owce pod kościołem w Dębnie Podhalańskim (Barbara Ciach)

Kościół można zwiedzać od 15 maja do 15 października w czw. i pt. od 14 do 18 i w sb. od 10 do 14. Zimą jest często zamykany ze względu na wilgoć. Msze święte w niedzielę o 8 i 11.

 

 

 

 

 

Notatki o podobnych miejscach: