Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/10/13 od Antisaina
W temacie: Religia

Nietoperze uratowały cerkiew

Jaworki

Przypomina kościół i nawet pełni obecnie funkcję kościoła. Murowany, o jednolitej bryle, bez naw bocznych. Z daleka nie wydaje się jakiś szczególny. Kościół w Jaworkach byl wybudowany jako cerkiew przez tamtejszą społeczność łemkowską. Nie, nie pomyliłam się. Na tych terenach mieszkali Rusini Szlachtowscy, którzy byli Łemkami. Mieszkańcy bardzo ofiarnie podeszli do budowy świątyni, nie szczędząc swoich sił. Potrafili znosić z Małych Pienin kamienie o gąbczastej strukturze, aby wybudować z nich strop.

Cerkiew w Jaworkach Cerkiew w Jaworkach (Barbara Ciach)

Cesarz Józef II lubił wtrącać się w sprawy kościoła, stąd też jego decyzja o budowaniu wszystkich świątyń według wyznaczonych założeń. Podczas zaborów Jaworki zanalazły się na ziemiach zaboru austro-węgierskiego, więc również podlegały nowemu prawu jakie ustanowił cesarz. Wszystkie miały być proste i jednonawowe. Dodatkowo na wieży dodawano zegary, które w rzeczywistości były jedynie tarczą z namalowanymi na niej wskazówkami. Powstał z tego rozpoznawalny styl zwany józefińskim, od jego pomysłodawcy - Józefa II.

Występuje on na terenach słowackich i miejscami w  polskich Małych Pieninach. Słowacy podporządkowali się nakazom i budowali świątynie wedle wskazań władz. Mieszkańcy terenów dzisiejszej Polski nie byli tak skorzy do słuchania się zaleceń rządzących i musieli wtrącić coś swojego. Efektem tego są widoczne nawiązania świątyni w Jaworkach do cerkwi łemkowskich.

Ikonostas cerkwi w Jaworkach Ikonostas cerkwi w Jaworkach (Barbara Ciach)

Gdy oglądaliśmy cerkiew w środku, znajomy był mile zaskoczony. Okazało się, że jeszcze niedawno ikonostas, który jest w środku był w bardzo złym stanie. Brakowało w nim ikon, które były zastępowane zdjęciami, a te, które były dawno juz wyblakły i stracił blask. Nic więc dziwnego, że był zaskoczony. Zastalismy pięknie odmalowane polichromie, wspaniały ikonostas z wyraźnymi postaciami i świeżymi kolorami.

A to wszystko między innymi dzięki nietoperzom, które gniazdują na wieży kościelnej. Unia Europejska uruchomiła fundusze na prace remontowe, które uratowały świątynię.