KomentatorAutorWydawca ruda
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 239 (+128/-0)
Komentarze 400 (+67/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Zamek w Niedzicy

i jego legendy

Zamek w Niedzicy, istniejący już od XIV wieku, położony na terenie polskiego Spiszu, to miejsce znane i często odwiedzane przez turystów. Góry, Jezioro Czorsztyńskie, Niedzica, pobliskie ruiny zamku w Czorsztynie – jednym słowem urokliwa okolica. Jednak sama niedzicka warownia skrywa w sobie wiele tajemnic, a na jej temat krąży mnóstwo legend. Gdy byłam dzieckiem, za każdym razem, kiedy odwiedzałam z rodzicami to miejsce, mama opowiadała mi legendę o Białej Damie i Bolesławie Łysym oraz o Janosiku.

Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy (Adam Falkowski, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Najbardziej zapadła mi w pamięć pierwsza z legend, która opowiada historię pewnego kłótliwego małżeństwa. Brunhilda i Bolesław, bo o nich mowa, rezydowali na zamku w Niedzicy i zatruwali życie innym mieszkańcom swoimi nieprzerwanymi wprost sporami. Aby ich nieco odseparować od reszty zamkowych rezydentów zostali przeniesieni do wieży. Niestety ich kłótnie przybrały na sile, aż jednego dnia zdenerwowany Bolesław wypchnął swą małżonkę przez okno, a ta wpadła do studni i tam utonęła. Dopiero po chwili Bolesław zrozumiał swój straszliwy czyn i popadł w prawdziwą rozpacz. Całe dnie spędzał nad studnią błagając swoją żonę o wybaczenie. I tak, pewnego dnia, gdy kolejny raz powtarzał „Przebacz mi Brunhildo”, studnia odpowiedziała „Przebaczam ci Bolesławie Łysy”. Warto dodać, że mężczyzna znany był ze swych pięknych, bujnych włosów, stąd początkowo nie zrozumiał sensu usłyszanych słów. Dopiero rano okazało się, że po jego pięknej fryzurze nie ma śladu, gdyż na głowie nie pozostał mu ani jeden włos. Legenda dalej głosi, że jeśli jakiś mężczyzna wypowie przy niedzickiej studni imię ukochanej kobiety, a ma coś na sumieniu, to następnego dnia obudzi się...łysy.

Dziedziniec zamku Dziedziniec zamku (MariuszR, CC BY-SA 2.5, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Na zamku w Niedzicy nie tylko można usłyszeć szeptanie Brunhildy z zamkowej studni, lecz także spotkać jej ducha zwanego Białą Damą. Przed nią zresztą ostrzega znak drogowy przed wejściem do zamku „Uwaga Duchy” lub jak kto woli „uwaga, tutaj straszy”. Co jakiś czas kobietę w zwiewnych, białych szatach można spotkać przechadzającą się po murach lub dziedzińcu zamkowym. Warto dodać, że w Niedzicy funkcjonuje hotel, a jego główną atrakcją jest możliwość zobaczenia w nocy Białej Damy ;)

Niedzica to jednak nie tylko duchy, lecz również historia Janosika. Kolejna z legend głosi, że był on więziony w lochach zamku. Obecnie, zwiedzając Niedzicę można zobaczyć otwór po haku, którym przykuty był Janosik. Podobno tęsknota za wolnością, górami, jego ukochaną kobietą oraz swymi rozbójnikami dała mu nadnaturalną moc dzięki czemu rozerwał łańcuch, którym był spętany i mógł uciec z Niedzicy.

I choć mijają lata a ja jestem dorosłą kobietą, to legendy te dla mnie wciąż stanowią najbardziej charakterystyczny element historii niedzickiego zamku. Mogę nie pamiętać, kto był jego pierwszym włodarzem, a kto drugim, za to zawsze będę wiedziała kim była Brunhilda, a kim Bolesław Łysy ;)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot