"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

20/08/14 od ruda
W temacie: Albania

Niebieskie Oko

Syri i Kalter

Jeśli wybieracie się z Sarandy do Gjirokastry (lub na odwrót) nie możecie pominąć pewnej bardzo popularnej atrakcji turystycznej w Albanii. A to, że jest popularna nie umniejsza jej znaczenia i nawet jeśli traficie na tłumy odwiedzających, to nie zrażajcie się, gdyż miejsce jest naprawdę warte odwiedzenia. 

Parę kilometrów przed (lub za, w zależności w którym kierunku jedziecie na tej trasie) Bistricą znajdziecie drogowskazy na Blue Eye czyli Niebieskie/Błękitne Oko (nazewnictwo w tym zakresie jest dwojakie). Kierując się za drogowskazami jedziemy asfaltową drogą (w kiepskim stanie i bardzo wąską) przez ok. 2km. Po drodze przejeżdżamy przez zaporę, gdzie pobierana jest opłata w wysokości 100lek od osoby. Za zaporą czeka nas jazda kilkoma niezbyt równymi serpentynami, po czym docieramy na parking. Jest tam w sezonie tłoczno, lecz miejsca jest na tyle, że każdy się jakoś zmieści. Następnie pokonujemy kładkę i po przejściu 200metrów docieramy do Blue Eye. 

Generalnie jest to źródło bijące z głębokości 30-40metrów z niszy skalnej. Póki co badaczom nie udało się dokładnie określić głębokości, z jakiej wybija woda. Ma ona niesamowity, intensywny niebieski kolor. Jest krystalicznie czysta i dość zimna. Dziś, będąc tam w szczycie sezony, znalazło się kilku śmiałków, którzy skakali z platformy umiejscowionej tuż nad Niebieskim Okiem wprost w wypływającą wodę. Miejsce zachwyca kolorami, ich intensywnością. W sezonie są tam niestety tłumy, lecz wiem, że poza głównymi miesiącami letnimi panuje tam całkiem przyjemny spokój.

Niebieskie Oko w pełnej krasie Niebieskie Oko w pełnej krasie (Timon91, CC BY-NC 2.0, https://www.flickr.com/phot...,)

Widok skaczących do Niebieskiego Oka śmiałków raczej nikogo nie dziwi Widok skaczących do Niebieskiego Oka śmiałków raczej nikogo nie dziwi (Athena Lao, CC BY 2.0 https://www.flickr.com/phot...)

PS. Na zdjęcia mojego autorstwa zaproszę dopiero po powrocie do Polski, gdyż niestety nie mam w tym momencie możliwości podpięcia któregoś z aparatów do laptopa (piszą na komputerze podpiętym do prądu w aucie). ;)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq