Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Łysica

Królowa Gór Świętokrzyskich

Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, a zarazem całego Województwa Świętokrzyskiego jest Łysica, mająca 612m n.p.m. (a dokładniej 611.8m n.p.m.), leżąca w paśmie Łysogór. Posiada dwa wierzchołki: niższy, wschodni zwany Skałą Agaty lub Zamczyskiem o wysokości 608m n.p.m. oraz wyższy, zachodni, na którym znajduje się drewniany krzyż. Zbocza Łysicy porasta Puszcza Jodłowa, będąca niegdyś inspiracją dla Stefana Żeromskiego. Stąd też rejon Łysogór czy Ciekot, gdzie znajduje się Szklany Dom oraz Dworek sławnego pisarza, zwany jest Żeromszczyzną. Kiedyś, wierzchołek Łysicy był całkowicie zalesiony. Jednak w maju 2013 roku nieznany sprawca dopuścił się aktu wandalizmu, ścinając 13 zdrowych, mających nawet 100 lat jodeł i buków, które rosły wokół krzyża na Łysicy. W efekcie tych działań, na samym wierzchołku powstał całkiem spory, pozbawiony drzew teren.

Łysica i zalew w Wilkowie Łysica i zalew w Wilkowie (ruda)

Niepozorna Łysica wchodzi w skład Korony Gór Polski (KGP), czyli zestawienia 28 najwyższych szczytów (m.in. Rysy, Babia Góra, Śnieżka) z niemalże wszystkich pasm górskich w Polsce. Najniższym szczytem zaliczonym do tej grupy jest właśnie Łysica. Ciekawostką jest, że co bardziej ambitni turyści  biją rekordy w zdobywaniu KGP, osiągając na przykład czas 126 godzin (w czas ten wliczone jest wejście na dany szczyt oraz przejazd pomiędzy kolejnymi pasmami).
 
Łysica widziana z okolic Dąbrówki Łysica widziana z okolic Dąbrówki (ruda)
 
Zdobywanie Łysicy najlepiej rozpocząć w Świętej Katarzynie, do której można dotrzeć własnym samochodem (dogodne parkingi) lub transportem publicznym (busy i PKS z Kielc i okolicznych miejscowości). Następnie, idąc w górę miejscowości, należy skręcić w lewo, za Klasztorem sióstr Bernardynek, gdzie natrafiamy na czerwony szlak im. Massalskiego. Dalej, wygodnym, leśnym duktem pniemy się w górę. Po ok. 40-60min jesteśmy na szczycie. 
Piechurzy, spragnieni dłużej wędrówki, mogą podążać dalej czerwonym szlakiem aż do Kakonina. Tam należy skręcić w prawo i asfaltową drogą przejść przez wieś. Następnie na wysokości skrętu do wsi Porąbki, odbić w prawo i drogą wzdłuż lasu wędrować aż do pomnika Partyzantów Ziemi Kieleckiej, który zlokalizowany jest obok trasy łączącej Górno ze Świętą Katarzyną i Bodzentynem. Taki wariant wycieczki pozwala cieszyć się pięknymi widokami u podnóża najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich.
 
"Widokowa" kapliczka na przecikow pomnika Partyzantów Ziemi Kieleckiej (zdjęcie wieczorne) (ruda)
 
 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot